Szczury – czyli jakie niebezpieczeństwo niesie ich obecność.

Szczury – czyli jakie niebezpieczeństwo niesie ich obecność.

Szczury – czyli jakie niebezpieczeństwo niesie ich obecność.

Szczury nie są zwierzętami, na które ludzie reagują w sposób pozytywny. Nic dziwnego, gdyż zapisały się w historii dosyć niechlubnie, były bowiem, nie do końca słusznie, obwiniane o przenoszenie pewnej choroby, a więc dżumy. Pomimo tego, szczury obecnie zyskują coraz to większą popularność jako zwierzęta domowe – są to bowiem inteligentne i pocieszne zwierzęta. Potrafią nawet nauczyć się skomplikowanych komend i z powodzeniem wykonywać polecenia właściciela. Co innego jednak spotkać szczura w postaci zwierzątka domowego, a co innego odkryć ich obecność w naszym domu, piwnicy czy garażu. Gryzonie te można spotkać wszędzie – w centrum miasta czy na oddalonej wsi, wszędzie jednak stanowią taki sam problem.

Czy szczury stwarzają niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia?

Obecność szczurów wiąże się przede wszystkim z licznymi odchodami, moczem na meblach, resztkami jedzenia czy sierścią. Wszystko to jest potencjalnym źródłem bakterii i wirusów, które doprowadzić mogą do niebezpiecznych chorób. W przypadku zauważenia jakichkolwiek śladów, które wskazują na obecność tych zwierząt, należy działać szybko. Zwierzęta te odpowiadają nie tylko za przenoszenie chorób, mogą także narobić wiele szkód materialnych. Mowa tu między innymi o instalacji elektrycznej. Szczury naturalnie ścierają swoje zęby o różnego rodzaju powierzchnie, w tym szczególnie upodobały sobie kable i przewody. To samo tyczy się szczurów trzymanych jako zwierzątka domowe – nie należy ich wypuszczać w pomieszczeniach, w których znajduje się jakakolwiek elektronika. Szczególne szkody potrafią przynieść przede wszystkim rolnikom. Mowa tu o uszkodzeniu maszyn czy niszczeniu plonów.

Jakie choroby przenoszą szczury?

W większości przypadków, do zakażenia dochodzi poprzez ugryzienie lub bezpośredni kontakt z zainfekowaną żywnością, a więc taką, w której znajdują się szczurze odchody lub mocz. Te gryzonie odpowiadają między innymi za zarażenia chorobą o nazwie „szczurza gorączka”. Objawy tej choroby to przede wszystkim znacznie podwyższona temperatura ciała, bóle stawów i wysypka na całym ciele. Nieleczona potrafi nieść za sobą liczne i niebezpieczne powikłania, a w skrajnych przypadkach – zakończyć się zgonem.