Słonecznica orężówka – szkodnik w kukurydzy

Słonecznica orężówka – szkodnik w kukurydzy

Szkodniki bytujące w kukurydzy mogą trwale uszkodzić plony. Przykładem jest słonecznica orężówka, która nie jest znana przez wszystkich rolników. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że omawiany gatunek pojawia się okresowo. Warto wiedzieć, że owady często transportowane są na skutek przewozu roślin z krajów, gdzie występują one masowo. To gąsienice, które nierzadko żerują wewnątrz pomidora oraz papryki. Wiadomym jest, że kontrole celne nie mają możliwość wykrycia wszystkich „robaczywych” warzyw, które napływają do Polski. Inspektorzy PIORiN przeprowadzają kontrole wyrywkowe.

Gdzie spotykana jest słonecznica orężówka?

Słonecznica orężówka bywa prawdziwym utrapieniem dla hodowców kukurydzy. Trzeba jednak podkreślić, że jest to jeden z ponad 130 gatunków roślin, w których żeruje omawiany owad. Można do nich zaliczyć m.in. soję, ziemniaki, paprykę, pomidory, fasolę, groch, bawełnę, len, tytoń, lucernę, pelargonie, chryzantemy, różem goździki, lawendę, drzewa owocowe. W Polsce szkodnik zaczyna być zauważalny w lipcu. Gąsienice najczęściej występują na początku września. Nawet, jeśli uda im się przepoczwarzyć, to nie przetrwają zimy w warunkach polowy. Klimat panujący na obszarze naszego kraju sprzyja wyłącznie jednemu pokoleniu szkodnika.

Czy słonecznica orężówka stanowi zagrożenie dla plonów?

Aktualnie słonecznica orężówka nie jest głównym zagrożeniem dla plonów kukurydzy. Tutaj prym wiedzie omacnica prosowianka. Mało znane gatunki motyli nie występują masowo. Należy jednak wziąć pod uwagę, że klimat stale się zmienia. Nie można więc wykluczyć, że ilość szkodników będzie sukcesywnie się zwiększać. Słonecznica orężówka zachowuje się podobnie jak rolnice oraz piętnówki. Właśnie dlatego ślady na kolbach bywają mylące – ciężko jest określić, z jakimi owadami mamy do czynienia.

Słonecznica orężówka – jak walczyć?

Słonecznica orężówka nie wymaga stosowania specjalistycznych środków, gdyż szkodliwość owadów jest dość niska. Warto jednak zadbać o profilaktykę, czyli np. płodozmian, usuwanie chwastów, rozdrabnianie resztek, zbiór plonów w terminie.