Ciekawostki o kotach.

Ciekawostki o kotach.

Ciekawostki o kotach.

Koty są jednymi z najbardziej popularnych gatunków zwierząt domowych. Nie jest to niczym zaskakującym, gdyż od tysięcy lat są blisko związane z ludźmi. Zakłada się, że w udomowieniu kotów kluczową rolę odegrali rolnicy sprzed tysięcy lat. Różnego rodzaju zapasy żywności i plonów były smakowitym kąskiem dla przeróżnych gryzoni. Te z kolei stanowiły łatwy cel dla kocich myśliwych, tak więc koło się zataczało. Przypuszcza się, że przed wiekami ludzie postanowili udomowić koty właśnie po to, by te chroniły ich zapasów żywności przed szkodnikami.

Wyśmienici akrobaci i myśliwi.

Koty mają niezwykle silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Nie oznacza to jednak, iż każdy kot posiada wrodzony instynkt łowiecki. Jak się obecnie przypuszcza, jest to w szczególności uzależnione od tego, czy miały szansę zaobserwować – i tym samym nabyć doświadczenie – swoich kocich rodziców podczas polowania. Jest jeszcze coś, co czyni z kotów wyśmienitych łowców – elastyczność ciała, którą to akurat zawdzięczają luźno połączonym kręgom kręgosłupa.

Posiadanie kota to dłuższe i zdrowsze życie.

Niektóre badania wskazują, że właściciele kotów mogą cieszyć się dłuższym i o wiele zdrowszym życiem. Nie do końca wiadomo, z czego to wynika. Warte wspomnienia jest to, że podobne badania udowadniają, że kocie mruczenie pozwala w znacznym stopniu złagodzić ból i zmniejszyć stres.

Kot w opałach, czyli znany wszystkim widok strażaka ściągające kota z drzewa.

W różnego rodzaju kreskówkach, filmach czy komiksach, zwłaszcza tych skierowanych do najmłodszych, często ukazywane są scenki przedstawiające strażaków, którzy ściągają kota z wysokiego drzewa. Jak się okazuje, ze względu na budowę i kształt swoich pazurów, kot z ogromną łatwością wejdzie na każde drzewo. Jednocześnie – budowa i kształt pazurów sprawia, że nasz pupil zwyczajnie nie będzie w stanie z tego drzewa potem zejść.