Stonka ziemniaczana – czyli wróg PRL’u.

Stonka ziemniaczana – czyli wróg PRL’u.

Stonka ziemniaczana – czyli wróg PRL’u.

Zakończenie II Wojny Światowej stało się początkiem kolejnej wojny, tak zwanej „Zimnej Wojny”, kiedy to komunistyczny wschód konkurował militarnie i gospodarczo z kapitalistycznym wschodem. Był to okres propagandy, zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Choć to akurat komuniści posuwali się do coraz to bardziej wyrachowanych oskarżeń propagandowych, wykorzystując do tych celów pewnego szkodnika, zwanego stonką ziemniaczaną.

Atak stonki ziemniaczanej, czyli jak NIE zrzucano szkodnika z samolotów.

W czasach PRL’u stonka ziemniaczana zrobiła zawrotną karierę polityczną. Podobizny tego owada, śmiejącego się w twarz obywatelowi, rozwieszane były wszędzie. Jak jednak trafiła do Polski? Czy stało się to za sprawą zrzucenia jej z samolotów na pola uprawne i jeżeli tak, to czy stonki wyposażone były w spadochrony? Odpowiadając, stonki z całą pewnością nie zrzucono z samolotów i tym bardziej nie potrzebowała, by spadochronu. Stonka ziemniaczana dotarła do Europy z Ameryki, a było to około roku 1870. Po zakończeniu I Wojny Światowej owad ten po raz pierwszy zauważony został we Francji. Na początku II Wojny Światowej, stonka ziemniaczana na dobre zagościła u naszych zachodnich sąsiadów, ówczesnej III Rzeszy. Nic więc dziwnego, że z końcem wojny, stonka finalnie trafiła w granice odrodzonej, komunistycznej Polski. Niektórzy jednak twierdzą, iż stonka ziemniaczana na polskich terenach, okupowanych przez Niemców, zaobserwowana była już około roku 1940. O wiele więc wcześniej, niż okrzyknięto ją wrogiem publicznym numer jeden, za którego plagę odpowiedzialny miał być imperialistyczny zachód.

Czym jest stonka ziemniaczana?

Stonka ziemniaczana to w głównym uproszczeniu, jedno z największych zagrożeń dla upraw ziemniaków. Stonka jest chrząszczem należącym do gatunku stonkowatych. Owad ten niezwykle szybko się rozprzestrzenia i rozmnaża. Stonka ziemniaczana cechuje się owalnym, wypukłym kształtem i czarnych paskach. Owad ten pochodzi z Kolorado w Stanach Zjednoczonych, dlatego też bywa nazywany Żukiem z Kolorado.