Jak usunąć rolnice z rzepaku?

Jak usunąć rolnice z rzepaku?

Jesień to trudny czas dla roślin, które muszą intensywnie produkować asymilaty, a także gromadzić je w organach spichrzowych. Oznacza to, że każde uszkodzenie szyjki lub korzenia stanowi potencjalne niebezpieczeństwo. Wszelkie ubytki w części nadziemnej oraz podziemnej rośliny może spowodować jej obumarcie zimą. Rolnice to popularne szkodniki, które często można spotkać w rzepaku ozimym. Bywają one prawdziwą zmorą hodowców, ponieważ mogą doprowadzić do ogromnych strat w plonach. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, dzięki którym walka z „wrogiem” stanie się prostsza, a zarazem skuteczniejsza.

Czy rolnice są bardzo szkodliwe?

Rolnice uznawane są za bardzo szkodliwe, więc próbę ich zwalczenia należy podjąć niemal natychmiast. Straty w plonach wyrządzają larwy we wszystkich stadiach rozwojowych. Ich największa aktywność przypada na wieczór oraz noc. Ciekawym jest, że najmłodsze gąsienice wychodzą na żer w ciągu dnia, więc dość łatwo można je zauważyć. Od stadium L2 rolnice przebywają przede wszystkim w glebie. W całości zjadają drobne korzenie, a tym samym dotkliwie uszkadzają roślinę. Mogą również podgryzać grubsze korzenie oraz szyjki korzeniowo. Nocą wychodzą na powierzchnię, aby żerować w nadziemnej części rośliny.

Co na rolnice w rzepaku?

Jeszcze do niedawna pozbycie się rolnic z rzepaku ozimego było ogromnym wyzwaniem. Wynikało to z ograniczonej ilości dostępnych środków zarejestrowanych. Obecnie dopuszczalne jest stosowanie preparatu o nazwie Inazuma 130 WG. Warto podkreślić, że obecnie jest to jedyny insektycyd, który może być używany legalnie przeciw omawianym szkodnikom. Substancje aktywne niemal natychmiast eliminowane są rolnice znajdujące się w nadziemnej części rośliny. Nieco więcej czasu potrzeba na zwalczenie robaków znajdujących się w glebie. Związek, który odpowiada za uśmiercenie gąsienic, musi przejść do podziemnej części rzepaku wraz z sokami roślinnymi. Inazuma 130 WG zapewnia długotrwałe działanie układowe oraz wgłębne. Plusem jest również szerokie spektrum działania.