Rekompensaty za chryzantemy

Rekompensaty za chryzantemy

Wszyscy odczuwamy to, że ten rok jest inny niż wszystkie poprzednie. Koronawirus uderza nie tylko w takie branże jak turystyka czy gastronomia, ale także w rolnictwo.

W ostatnim czasie najbardziej ucierpieli producenci chryzantem, które 1 listopada miały trafić na cmentarze. Informacja o zamknięciu tych miejsc, w dniach od 31 października do 2 listopada, ogłoszona przez rząd zbyt późno, spadła nagle nie tylko na zwykłych Polaków, ale także i na nich.

Wielu rolników zajmujących się produkcją tych kwiatów wprost mówiła, że bez pieniędzy zarabianych głównie w okolicach Wszystkich Świętych, nie są w stanie zakupić sadzonek potrzebnych na przyszłoroczny sezon. Oznacza to dla nich koniec.

Rząd zaoferował więc pomoc i przeznaczył na nią 180 milionów złotych. Oferuje skup kwiatów. Za takie w doniczkach producent otrzyma 20 złotych, a za cięte 3 złote.

Warunkiem otrzymania takiej pomocy jest oczywiście złożenie wniosku (termin składania upłynął 6 listopada), a także posiadanie odpowiedniej liczby chryzantem. Trzeba mieć minimum 50 sztuk w doniczkach lub 200 sztuk kwiatów ciętych. Należy także albo oddać te kwiaty określonym podmiotom (jednostkom samorządu terytorialnego, fundacjom, stowarzyszeniom) lub zutylizować je. W każdym wypadku musimy posiadać potwierdzenie wykonania tych czynności.

Wypłata rekompensat ma nastąpić do 31 grudnia 2020 roku.