Szczyt Rolniczy w stolicy Polski: Premier Tusk proponuje działania na rzecz rolników

Szczyt Rolniczy w stolicy Polski: Premier Tusk proponuje działania na rzecz rolników

Trusk, podczas drugiego spotkania z liderami protestujących grup, zachęcił do złagodzenia przepisów Zielonego Ładu, w szczególności tych dotyczących ugorowania. Ponadto, przedstawił propozycję pomocy skierowanej na redukcję nadwyżek zboża.

Donald Tusk, premier Polski, w trakcie spotkania poinformował o zleceniu Ministerstwu Rolnictwa opracowania programu wsparcia mającego na celu zmniejszenie nadmiaru zboża. Planowane rozwiązania mają być gotowe do prezentacji w resorcie do 15 marca.

Decyzje Komisji Europejskiej odnośnie Zielonego Ładu mają być również ujawnione 15 marca. Pierwszy człowiek polskiego rządu przyznał, że w świetle jego rozmów z europejskimi liderami politycznymi, jest duża szansa na łagodzenie wymogów dotyczących ugorowania. Donald Tusk nie wyklucza także możliwości zniesienia kontroli warunkowości dla mniejszych gospodarstw rolnych o powierzchni do 10 ha.

Premier Polski przyznaje, że będzie dążył do tego, aby Komisja Europejska umożliwiła retroaktywne zastosowanie przepisów łagodzących Zielony Ład – możliwie jeszcze w roku 2024.