Najpopularniejsze zboża- ich charakterystyka oraz rodzaje

Najpopularniejsze zboża- ich charakterystyka oraz rodzaje
W Polsce ogromny proc. rolników zajmuje się uprawą zboża. Powodów jest kilka, przede wszystkim zboża to pokarm dla trzody, a więc oszczędność finansów. Mieszkańcy miast nie zdają sobie sprawy z liczności rodzajów zbóż uprawianych w Polsce. Niektórzy słyszeli może o 2 lub 3.  Tak naprawdę samych popularnych zbóż wyróżnić można 5-6. Warto zapoznać się z nimi bliżej i dowiedzieć się interesujących faktów.

Popularne zboża uprawiane w Polsce

Jęczmień zwyczajny bez dwóch zdań jest jednym z najpopularniejszych zbóż uprawianych na polskich ziemiach.  Może on sięgać nawet 100 cm wysokości- forma ozima przewyższa jarą, dlatego wysokość może się od siebie różnić. Kwiatostan jęczmienia najłatwiej opisać jako kłos wielorzędowy, ale występuje on również jako kłos dwurzędowy. Ziarna otrzymywane przy zbiorach posiadają kształt baryłkowaty i rzadziej spotykany wrzecionowaty.

Jęczmień ozimy sieje się pomiędzy 10, a 25 września, dzięki czemu w drugiej połowie lipca można go już zebrać. Natomiast formę jarą zazwyczaj wysiewa się w drugiej połowie marca i zbiera pod koniec sierpnia.

Kolejnym zbożem, które posiada formę ozimą oraz jarą jest owies siewny.  Rolnicy mówią, że ten rodzaj zboża posiada najsilniej rozwinięty system korzeniowy. Wpływa to na łatwość pobierania składników odżywczych z gleby. Niestety uważany jest również za wrażliwy na susze- do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej wilgotności ziemi. Jego ogromną zaletą jest natomiast odporność na przymrozki, co pozwala rolnikom sadzić go już na samym początku roku.  Jak wygląda Owies siewny?

Charakteryzują go szerokie liście lancetowate najczęściej gładkie w dotyku. Zdarzają się również liście pokryte włoskami. Kwiatostan owsa zazwyczaj sięga długości 30 cm i przybiera kształt chorągiewkowaty.

Oczywiście w rankingu najpopularniejszych zbóż nie można pominąć pszenicy.  Jest ona bardzo charakterystyczna, a jej kwiatostan stanowi kłos- stąd pochodzi nazwa popularnej fryzury. Kwiatostan pszenicy najczęściej przybiera kształt cylindryczny oraz charakteryzuje się wrzecionowatą formą ziarniaka. Najbardziej charakterystyczną cechą pszenicy jest przede wszystkim szczoteczka z włosów zwana inaczej bródką.

Pszenicę ozimą wysiewa się we wrześniu, a jarą w marcu oraz kwietniu. Termin zbioru określa się na podstawie stopnia dojrzałości obu rodzajów.