KRUS – informacje

KRUS – informacje

KRUS. Zastanawiałeś się kiedyś czym jest? Jakie zadania wykonuje? Jak działa i funkcjonuje? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby podlegać pod KRUS?

Zapraszamy na wpis poświęcony temu tematowi!

KRUS to nic innego jak Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jest to Polska instytucja państwowa zajmująca się ubezpieczeniem rolników. Zarówno wypłatami emerytur i rent, jak i świadczeniami wypadkowymi.

Czym się głównie zajmuje? Obejmuje ubezpieczeniem społecznym rolników, a także tym zdrowotnym. Przyznaje i wypłaca wspomniane już renty i emerytury, a także świadczenia powypadkowe. Prowadzi także darmową rehabilitację dla osób zagrożonych niezdolnością do pracy. Prowadzi także różne akcje, mające na celu między innymi rozpowszechnienie i edukowanie o bezpieczeństwie na gospodarstwie.

KRUSem kieruje prezes, którym obecnie jest pani Magdalena Wachnicka-Witzke. Zatrudnia około 6 tysięcy pracowników, którzy w różnych miejscach Polski są do dyspozycji rolników.

Z założenia, KRUS jest przewidziany dla rolników. Czyli właściwie dla kogo? Rolnik według prawa to osoba, która ukończyła 18 rok życia (jest pełnoletnia) i na terenie Polski prowadzi działalność rolniczą. Musi jednak prowadzić ją osobiście i ze swoich pieniędzy. Zaliczają się do tego także osoby, które mieszkają razem z rolnikiem i także pracują na gospodarce. Pod KRUS może podlegać także osoba, która zdecydowała się przekazać swoje grunty na cele zalesienia.

Co jakiś czas pojawiają się głosy, że należy zmienić system ubezpieczeń rolników. Nie brakuje głosów krytyki pod adresem KRUSu. Są jednak także jego zwolennicy. Póki co jest to właśnie on jest odpowiedzialny za ubezpieczenia rolnicze.