Bezpieczne żniwa – jak uniknąć zagrożenia?

Bezpieczne żniwa – jak uniknąć zagrożenia?

Bezpieczeństwo podczas żniw to absolutna podstawa. Jest to pracowity okres, który zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji. Na szczególne zagrożenia narażone są dzieci oraz zwierzęta, które nie powinny znajdować się w pobliżu podczas używania ciężkich maszyn. Nie można również nie wspomnieć o zwiększonym ruchu pojazdów rolniczych po drogach publicznych. Konieczna jest również systematyczna konserwacja maszyn. W gminie Staszów doszło za samozapłonu ciągnika – pożar udało się ugasić za pomocą gaśnicy, jednak rolnik dotkliwie poparzył sobie dłonie.

Zwiększenie uwagi i koncentracji

W natłoku obowiązków wielu rolników cierpi na chroniczne zmęczenie. Nie sprzyja to zachowaniu uwagi i koncentracji. Osoby postronne muszą uważać na wszechobecne maszyny, które umożliwiają przebieg żniw. Warto podkreślić, że ich wzmożony ruch odnotowywany jest wyłącznie w okresie letnim, a więc należy wykazać się wyrozumiałością. Rodzice muszą zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech. Zabawy powinny toczyć się z dala od pól oraz dróg.

Zabezpieczenie otworów zrzutowych

Spora część osób zapomina o zabezpieczenia otworów zrzutowych, które także stanowią zagrożenie dla otoczenia. Nie można również nie wspomnieć o zamknięciu studzienek. Nie należy pozostawiać maszyn rolniczych „bez opieki”. Mogą one zostać skradzione lub wykorzystane w inny sposób bez zgody właściciela. Podczas żniw nie należy stosować maszyn, które od wielu lat nie były serwisowane, ani konserwowane. Nagły wybuch ognia może być przyczyną poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Rozsądne przewożenie ludzi

Ludzie powinni być przewożeni w zgodzie z obowiązującymi zasadami ergonomii. Nie mogą oni znajdować się na przyczepach, ani pomostach, gdyż grozi to niebezpiecznym upadkiem. Pracownik, który wypadł z pojazdu może zostać przejechany. Wbrew pozorom zdarza się to nie tylko przy dużej prędkości. Niedopuszczalne jest spożywanie alkoholu podczas prac. Niestety wielu rolników nie stosuje się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, a liczba wypadków podczas żniw sukcesywnie rośnie.