Jak walczyć o plony po podtopieniach?

Jak walczyć o plony po podtopieniach?

Lokalne podtopienia wyrządziły wiele szkód. Gwałtowne nawałnice i intensywne opady deszczu to prawdziwy koszmar każdego rolnika. Anomalia pogodowe mogą w ciągu kilku godzin zniszczyć efekty wielomiesięcznej pracy. Właśnie dlatego należy działać szybko! Istnieje możliwość uratowania plonów, które po burzy znajdują się w opłakanym stanie. Oczywiście nie można zagwarantować, że w absolutnie każdym przypadku efekty podjętych działań będą zgodne z oczekiwaniami, jednak warto spróbować. Godne polecenia są odżywki dolistne, które stosuje się w celu uzupełnienia braków pokarmowych.

Kiedy podawać odżywki dolistne?

Silne opady deszczy potrafią zrównać uprawy z ziemią. Rolnicy posiadający ubezpieczenie mogą starać się o odzyskanie pieniędzy, jednak nie zawsze się to udaje. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że firmy ubezpieczeniowe nie zawsze są uczciwe. Bardzo często nie informują one swoich klientów o wszystkich zasadach współpracy, co okazuje się dopiero po złożeniu wniosku o wypłatę gotówki. Skutki nawałnicy można próbować odwrócić poprzez podanie odżywek dolistnych. Pierwszym krokiem jest racjonalna ocena stanu roślin. Nawet najlepsze preparaty nie pomogą, jeśli doszło do ich całkowitego zniszczenia. Nadmiar wody w glebie prowadzi do „podduszenia” korzeni, które nie mogą pobierać składników odżywczych. W celu ich uzupełnienia podawane są wspomniane odżywki.

Jakie nawozy dolistne wybrać?

Godne polecenia są odżywki dolistne mikroelelementowe, które stanowią źródło m.in. manganu, cynku, wapnia. W sprzedaży znajdują się specjalistyczne nawozy, które zapewniają długotrwałe efekty. Atutem jest fakt, że związki odżywcze są efektywnie i szybko wchłaniane przez rośliny. Należy wiedzieć, że rośliny bobowate, kapustne oraz liliowate potrzebują molibdenu. Wybierając odżywkę należy kierować się składem oraz przeznaczeniem. Wiadomym jest, że każda roślina ma zupełnie inne potrzeby, więc nie istnieje nawóz, który równie dobrze sprawdzi się w przypadku jabłoni, sałaty i pomidorów. Sporym zainteresowaniem cieszą się odżywki wieloskładnikowe, jednak mogą one okazać się droższe w zakupie.