Bezpieczeństwo w rolnictwie. Zasady

Bezpieczeństwo w rolnictwie. Zasady

Za bezpieczeństwo na gospodarstwie odpowiedzialny jest właściciel, czyli rolnik. Jego obowiązkiem jest przestrzeganie odpowiednich przepisów. Ma także za zadanie kontrolować stan maszyn, narzędzi itd., tak, aby nie stanowiły dla nikogo zagrożenia.

Kilka podstawowych zasad pozwoli Ci poprawić bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale także innych osób pracujących na Twoim gospodarstwie.

Ważne jest, by co jakiś czas wykonać przegląd swojego gospodarstwa. Należy zwrócić wtedy uwagę, czy w wszystkie otwory, typu studnie, szamba itp. są odpowiednio zabezpieczone. Dzięki temu będziesz miał pewność, że ktoś tam nie wpadnie. Ty możesz dobrze wiedzieć, że w tym miejscu znajduje się otwór, ale ktoś obcy, kto przykładowo jest u Ciebie pierwszy raz, wcale nie musi mieć takiej wiedzy. Podczas takiego przeglądu zwróć także uwagę na to, czy wszystko jest na swoim miejscu. Porządek na gospodarstwie nie tylko ułatwi Ci pracę, ale także da pewność, że jakieś niebezpieczne narzędzia, jak na przykład piła czy nożyce, nie leżą w miejscu łatwo dostępnym, narażając tym samym kogoś na skaleczenie.

Nigdy nie obsługuj maszyn rolniczych, jeśli nie masz do tego uprawnień lub nie potrafisz tego zrobić! Wiele takich sprzętów posiada elementy ruchome. Jeśli znajdziesz się w nieodpowiednim miejscu, może się to skończyć kalectwem, a nawet śmiercią. Narażasz na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także osoby wokół. Nigdy też nie zostawiaj urządzeń włączonych. Jeśli kończysz pracę, zgaś silnik/wyłącz maszynę. Odpowiednio ją także zabezpiecz, żeby nie stanowiła żadnego zagrożenia. Nigdy nie pozwalaj też, aby dzieci bez opieki były w pobliżu, kiedy Ty wykonujesz pracę na jakimkolwiek urządzeniu.

Jeśli zdarzy się jakiś poważny wypadek, nie bój się wezwać odpowiednich służb.

Dbanie o bezpieczeństwo to bardzo ważny element pracy. Staraj się zwracać uwagę na wszystko, co może być potencjalnie niebezpieczne.