Wysoce zjadliwa grypa ptaków nadal szaleje: 68 potwierdzonych ognisk w 2023 roku

Wysoce zjadliwa grypa ptaków nadal szaleje: 68 potwierdzonych ognisk w 2023 roku

Główny Inspektorat Weterynarii podał do wiadomości, że odnotowano kolejne, 67. i 68., przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) typu H5N1 u drobiu w roku 2023. Informacje te są oparte na wynikach badań laboratoryjnych, które zostały przeprowadzone 26 i 27 grudnia 2023 roku przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy (PIWet – PIB) w Puławach.

Nowe ogniska, oznaczone jako HPAI nr 67 i nr 68, zostały zidentyfikowane w dwóch komercyjnych hodowlach indyków rzeźnych. Pierwsza z nich znajduje się w powiecie siedleckim na terenie województwa mazowieckiego, druga zaś w powiecie legnickim na Dolnym Śląsku. W obiektach tych hodowano łącznie prawie 33 tysiące indyków rzeźnych, u których stwierdzono obecność wirusa HPAI H5N1.

Inspekcja Weterynaryjna podjęła natychmiastowe działania mające na celu zwalczenie choroby zgodnie z krajowym prawem, a także procedurami zalecanymi przez Komisję Europejską. Wszystko odbywa się na mocy rozporządzenia delegowanego KE (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 roku, które stanowi uzupełnienie do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w kontekście zarządzania chorobami z wykazu oraz ich eliminacji.

Od początku roku 2023 do 27 grudnia na terenie Polski odnotowano łącznie 68 ognisk HPAI u drobiu, 140 ognisk u ptaków dzikich oraz jedno ognisko u ptaków trzymanych w niewoli. W tym samym czasie, w grudniu tego roku, stwierdzono sześć ognisk grypy ptaków u drobiu w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i zachodniopomorskim oraz dwa ogniska u ptaków dzikich w województwie kujawsko-pomorskim i podkarpackim.