Czy fala importowanego żywca wieprzowego wpłynie na ceny na święta w Polsce?

Czy fala importowanego żywca wieprzowego wpłynie na ceny na święta w Polsce?

Obecnie na rynku unijnym, obserwujemy stabilizację popytu i podaży żywca wieprzowego. Proces dostarczania zwierząt do rzeźni przebiega bez zakłóceń, a ograniczona podaż doskonale spełnia wymagania zakładów przetwórczych. W Niemczech utrzymano cenę skupu VEZG dla tuczników na stałym poziomie 2,10 €/kg (wbc). Brak oczekiwanego wzrostu cen przed świętami jest źródłem rozczarowania dla wielu hodowców trzody chlewnej, mimo to nie brakuje tych, którzy zachowują optymizm i liczą na podwyżki cen w najbliższym czasie.

Jednakże perspektywy wzrostu cen skupu żywca wieprzowego są ograniczone. Na krajowym rynku pojawiła się oferta z importu, która jest dostępna po niskich cenach w krajach, które tradycyjnie eksportowały więcej wieprzowiny do krajów trzecich. Niekorzystne ceny na chińskim rynku ograniczają eksport z Unii Europejskiej, a niewykorzystane nadwyżki trafiają na rynek UE, w tym również do Polski.

Możliwości wzrostu cen skupu żywca wieprzowego są dodatkowo hamowane przez niski kurs euro do złotego, co sprawia, że import wieprzowiny jest opłacalny. W efekcie krajowe cenniki skupowe nie uległy zmianie w porównaniu do poprzedniego tygodnia.