O Ursusie słów kilka

O Ursusie słów kilka

Gospodarstwo rolne w Polsce kojarzy się przede wszystkim z jedną polską marką. Nazwę Ursus słyszał już pewnie każdy, ale mało kto wie o jej trudnych początkach i zna historię wartą uwagi. Dobrze znać produkty produkowane w ojczyźnie, ponieważ rozmawiając z rolnikiem za granicą, można zaskoczyć kilkoma ciekawymi faktami.

Ursus to obecnie największy polski producent maszyn rolniczych i ciągników. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ marka ta przez 125 lat zachwyca profesjonalnym podejściem do mechanizacji polskiego rolnictwa.
Ciągniki wychodzące z ich fabryk cieszą się uznaniem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ciekawostką może być, iż co 2 gospodarstwo rolne ma lub w przeszłości posiadało maszynę z logiem marki Ursus. Na ten moment firma produkuje również autobusy; aby pokazać swój znaczący wpływ na środowisko, zarząd postawił na wersje elektryczne oraz hybrydowe.

Początki

Wszystko zaczęło się w 1893 roku, kiedy to marka Ursus zajmowała się produkcją armatury dla cukrowni oraz wodociągów. To było dopiero raczkowanie, które przerodziło się dość szybko w bieganie za sprawą trzech inżynierów i czterech przedsiębiorców. Dla ciekawskich warto dodać, iż kapitałem zakładowym był… Posag 7 panien, czyli 7 córek właścicieli. To jest główny powód, dlaczego na fabryce widniał znak P7P.

Dopiero w 1903 roku, niespełna 10 lat po otwarciu przedsiębiorstwa, padła decyzja, aby zwiększyć możliwości firmy i zacząć produkować silniki spalinowe oraz lokomobile przeznaczone do użytku gospodarstw wiejskich. Dwa lata po podjęciu tak ważnej decyzji, zakład liczył już 123 robotników.

W 1906 roku fabryka przeszła całkowitą reorganizację. Od tego momentu logo Ursusa stało się znakiem fabrycznym całej firmy. Szybki rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że krótko po reorganizacji w fabryce zaczęło brakować miejsca, a zapotrzebowania stale rosły. W 1908 padła decyzja o zakupie kolejnych dwóch magazynów znajdujących się na Woli.

Ciekawostki

Już na samym początku firma Ursus była nagradzana wieloma medalami oraz doceniana poza granicami Polski. Maszyny powstałe w polskich fabrykach cieszyły się ogromną popularnością w Moskwie, Siole, Lwowie, a nawet Odessie.

Pierwszy ciągnik rolniczy wyprodukowany został w 1922 roku i nazwany został „ciągówką”. Jego prędkość była ograniczona do 4,7 km/h.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Ursus skupił się na produkcji podstaw do karabinów maszynowych i maszyn do produkcji łusek.

Jeśli szukasz sprawdzonego polskiego ciągnika, sprawdź ofertę używanych ciągników Ursus na sprzedaż firmy Maszrol.