Tusk zapewnia o wsparciu dla polskiego rolnictwa i proponuje zmiany w Zielonym Ładzie

Tusk zapewnia o wsparciu dla polskiego rolnictwa i proponuje zmiany w Zielonym Ładzie

Donald Tusk, premier Polski, podczas konferencji prasowej po zakończeniu tzw. „rolniczego szczytu”, wyraził swoje stanowisko dotyczące protestów rolników. Premier podkreślił, że zarówno rząd jak i protestujący rolnicy mają wspólny cel – ochronę polskiego i europejskiego rolnictwa. Zadeklarował chęć wsparcia Ukrainy, jednak podkreślił, że nie może to odbywać się kosztem polskiego rolnika.

W dniu 29 lutego, czwartek, doszło do spotkania między Donaldem Tuskiem a przedstawicielami protestujących rolników. Obecni na nim byli również minister rolnictwa Czesław Siekierski oraz wiceministrowie Michał Kołodziejczak i Stefan Krajewski. Spotkanie miało miejsce w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Mimo wielogodzinnych rozmów za zamkniętymi drzwiami, nie udało się jednak osiągnąć porozumienia.

Premier Tusk przyznał, że argumenty rolników są silne. Jednak zdaniem premiera, niektóre oczekiwania mogą być przesadzone. Protestujący rolnicy są przeciwni napływowi produktów rolnych z Ukrainy i wymogom Zielonego Ładu, który ma na celu ochronę środowiska.

Donald Tusk zapewnił, że rolnicy są gotowi do elastycznego, ewolucyjnego wdrażania Zielonego Ładu, ale sprzeciwiają się przymusowemu egzekwowaniu niektórych zapisów. Premier zapowiedział, że wspólnie z rolnikami zostanie przygotowana lista postulatów dotyczących zmian w Zielonym Ładzie.

W ramach innych postulatów protestujących rolników, premier zapowiedział wprowadzenie gwarantowanej ceny minimalnej na zboże na poziomie europejskim oraz sfinansowanie przez UE zakupu i transportu zboża z rynków europejskich dla państw potrzebujących. Premier poinformował również o planach wprowadzenia embarga na produkty rolne z Rosji i Białorusi.

Premier Tusk potwierdził również, że nadmiar zbóż w Europie wynosi około 30 milionów ton, a w Polsce ponad 9 milionów ton. Planuje także przekonać liderów koalicji rządzącej oraz marszałka Sejmu Szymona Hołownię do wprowadzenia uchwały Sejmu dotyczącej tej kwestii.