Nowo otwarte Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach – Innowacyjne miejsce kształcenia przyszłych specjalistów rolnictwa

Nowo otwarte Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach – Innowacyjne miejsce kształcenia przyszłych specjalistów rolnictwa

Adam Nowak, pełniący funkcję podsekretarza stanu, 1 marca br. miał zaszczyt inauguracji Centrum Rolnictwa Precyzyjnego, które znajduje się na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. ks. dr. Jana Dzierżona w Bogdańczowicach, w województwie opolskim. Nowo wybudowana hala dydaktyczna to miejsce, gdzie uczniowie i słuchacze będą mieć możliwość praktycznej nauki zawodu, korzystając z innowacyjnego parku technologicznego, zgodnego z najnowszymi trendami XXI-wiecznej agrotechniki.

W nowoczesnym pawilonie dydaktycznym stworzone zostały warunki do praktycznej nauki w zawodach takich jak technik rolnik, technik architektury krajobrazu czy technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Możliwe to będzie niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, przez cały okres trwania edukacji.

Hala o łącznej powierzchni użytkowej około 1200 m2 składa się z wielu segmentów dedykowanych do różnych dziedzin nauki. Możemy tam znaleźć: segment do pracy z maszynami sterowanymi satelitarnie i ich agregatami, segment obróbki metalu, w którym znajdują się stanowiska do toczenia, frezowania i spawania oraz segment poświęcony naprawie maszyn rolniczych. Ponadto, hala wyposażona jest w pracownię symulatorów z kierownicami, podłokietnikami, symulatorem kombajnu oraz pracownię rysunku technicznego.

Na górze hali zaprojektowane zostało audytorium z antresolami, które umożliwiają obserwację procesu nauki w poszczególnych segmentach. Dodatkowo, w hali znalazło się miejsce na zaplecze socjalno-bytowe, które wyposażone jest w szatnie, prysznice oraz aneks kuchenny.