Rolnicy otrzymują dopłaty z ARiMR – łączna suma przekazanych środków to ponad 11,5 mld złotych

Rolnicy otrzymują dopłaty z ARiMR – łączna suma przekazanych środków to ponad 11,5 mld złotych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do 12 marca 2024 roku zrealizowała wypłaty wynoszące łącznie 2,35 mld złotych. Kwota ta obejmuje płatności końcowe z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za rok 2023. Częścią tej sumy są również środki przekazane na ekoschematy powierzchniowe, które wynosiły 618 mln złotych. W sumie, wliczając zaliczki, rolnikom w ramach dopłat za rok 2023 zostało przekazanych ponad 11,5 mld złotych.

W roku 2023 o dopłaty bezpośrednie starało się 1,24 mln rolników. Na te cele przeznaczono fundusze w wysokości bliskiej 17 mld złotych. Zaliczki na te płatności były realizowane od 16 października do 30 listopada tego samego roku, a ich wartość wyniosła prawie 9,2 mld złotych. Począwszy od 1 grudnia, ARiMR rozpoczęła wypłacanie płatności końcowych. Do 12 marca udało jej się przekazać 2,35 mld złotych, z czego ponad 618 mln złotych trafiło do rolników angażujących się w ekoschematy powierzchniowe.

Uwaga jednak na grupę rolników starających się o wsparcie w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”. Ze względu na niewygasłe jeszcze okresy referencyjne dla niektórych wariantów, muszą oni poczekać na swoje środki do kwietnia.

ARiMR ma czas na podjęcie decyzji o przyznaniu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok do 31 maja 2024 roku. Proces wypłat powinien zostać zakończony najpóźniej do 30 czerwca tego samego roku. Rolnikom oczekującym na przekazane środki zalecane jest sprawdzenie, czy ARiMR posiada poprawne numery ich kont bankowych. W przypadku nieaktywnego rachunku, przekazanie pieniędzy może być niemożliwe.