Ptasia grypa – jak chronić swój drób?

Ptasia grypa – jak chronić swój drób?

Ptasiej grypy nie należy bagatelizować. Jest to poważna choroba, która nie tylko zagraża drobiowi na Twoim gospodarstwie, ale także innym ptakom w okolicy.

Jak się przed nią chronić? Nigdy nie będziesz w stu procentach pewny, że ptasia grypa nie dotrze do Twoim ptaków. Warto jednak podjąć działania, które mogą ograniczyć ryzyko.

Staraj się, by Twój drób nie miał kontaktu z dzikim ptactwem, na przykład podczas korzystania z poideł czy paszy. Postaraj się odpowiednio zabezpieczyć miejsce karmienia drobiu, który hodujesz.

Warto zakupić na swoje gospodarstwo maty dezynfekujące, które można umieścić przed wyjściem/wejściem do pomieszczeń gospodarczych. Przydatne może być także ubranie ochronne oraz stosowanie higieny osobistej, jak na przykład mycie rąk po skończonej pracy.

Koniecznie monitoruj stan swojego drobiu. Niektóre objawy ptasiej grypy na pewno zauważysz. Może to być kichanie, osłabienie czy sinienie grzebieni. Nie czekaj także ze zgłoszeniem ewentualnych problemów i dziwnego zachowania drobiu, a także liczby padniętych sztuk.

Jeśli nie zgłosisz niepokojących objawów, mogą czekać Cię konsekwencje prawne. Przy dopełnieniu obowiązku zgłoszenia, możesz liczyć na rekompensatę pieniężną za padnięte zwierzęta.