Poznaj nowoczesne rozwiązania! AgroEnergia 2021

Poznaj nowoczesne rozwiązania! AgroEnergia 2021

Każdy rolnik inwestujący i ciągle rozbudowujący swoje gospodarstwo wie, jak ważne są nowoczesne technologie, które ułatwiają pracę na roli, hodowle. Często takie rozwiązania pomagają również zminimalizować koszty i zaoszczędzić pieniądze.

W tym wpisie chcemy przedstawić program AgroEnergia, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony i Gospodarki Wodnej, adresowany do rolników.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o odnawialnych źródłach energii, pozyskiwaniu jej ze Słońca. Jak można wykorzystać takie rozwiązania w rolnictwie? Wszyscy wiemy, jak dużo prądu wymaga hodowla. Ogrzewanie zwierząt, zwłaszcza tym najmniejszych. W przypadku wielkich gospodarstw, rozprowadzanie paszy czy używanie elektrycznych dojarek. Nie ukrywajmy, że prąd nie jest tani, a dzięki (na przykład panelom fotowoltaicznym) można znacznie ograniczyć koszty. Takie rozwiązania umożliwia samodzielne wytwarzanie energii, którą później może wykorzystać nasze gospodarstwo. Program AgroEnergia ma pomóc rolnikom finansowo w zamontowaniu na swoim gospodarstwie urządzeń, które mogą pozyskiwać energię ze Słońca lub wiatru. Mogą to być na przykład turbiny wiatrowe, pompy ciepła czy wspomniana już wyżej panele fotowoltaiczne.

Jakie warunki należy spełnić, by móc skorzystać ze środków AgroEnergii? Trzeba być właścicielem lub dzierżawcą ziemi, na której prowadzi się działalność rolniczą. Należy też wykazać, że nasze gospodarstwo jest prowadzone dłużej niż rok. Obszar na jakim działamy nie może być mniejszy niż 1 hektar i za razem większy niż 300 hektarów.

Poza tym należy także wiedzieć, że starać się o dofinansowanie można tylko na nierozpoczęte jeszcze inwestycje. Jeśli jesteśmy zainteresowani AgroEnergią, nie powinniśmy korzystać z żadnych innych programów. Ważne jest także, że po wybudowaniu instalacji musimy używać jej minimum trzy lata.

Więcej informacji i szczegóły finansowania znajdziemy na stronie Narodowego Funduszu Ochrony i Gospodarki Wodnej.

Program ma charakter ciągły, więc cały czas jest realizowany. Dokładny termin składania wniosków pojawi się już wkrótce.

Programów, które mają na celu ochronę środowiska, poprawę stanu natury, a przy tym ulepszenie i rozwój gospodarstw jest wiele. Wśród tych, które realizowane są przez Narodowy Fundusz Ochrony i Gospodarki Wodnej to między innymi „Moja Woda”. W tym roku ruszyła druga edycja tego przedsięwzięcia. Wnioski można składać jeszcze tylko przez parę tygodni, do 10 czerwca. Dzięki temu otrzymać można pieniądze na zakup, wybudowanie, montaż i uruchomienie instalacji, która umożliwi zbieranie wody (w tym także deszczówki) i racjonalne jej używanie.

Warto interesować się programami, które pozwalają na rozwój gospodarstwa. Niektóre inwestycje służą nie tylko naszym uprawom czy hodowli, ale również środowisku naturalnemu, które nierozerwalnie związane z pracą rolników.