Pielęgnacja kopyt zwierząt gospodarskich

Pielęgnacja kopyt zwierząt gospodarskich

Ze względu na stały kontakt z podłożem kopyta czy racice zwierząt gospodarskich są narażone chociażby na zakażenia mogące powodować groźne choroby. Dlatego ich pielęgnacja powinna stanowić stały element rutyny gospodarza. Na czym powinna polegać pielęgnacja kopyt? Jakich błędów unikać, dbając zdrowe kopyta zwierząt? Wyjaśniamy!

Kopyta zwierząt gospodarskich – czy wymagają pielęgnacji?

Nie ma wątpliwości, że dbałość o dobry stan kopyt powinna być elementem prawidłowej pielęgnacji zwierząt gospodarskich. Chodzi tu w szczególności o konie i bydło. Choroby kończyn krów są wymieniane obok schorzeń metabolicznych oraz mastitis jako problemy powodujące największe straty w chowie bydła. Stały kontakt kopyt z podłożem może powodować zniekształcenia, uszkodzenia, prowadzić do rozwijania się zakażeń itp. Zdrowe końskie kopyta zapewniają mu natomiast możliwość poruszania się, tak istotną w przypadku tych zwierząt. Choroby czy kontuzje mogą wykluczyć konia z jakiejkolwiek aktywności, a tym samym uniemożliwić wykorzystanie go w gospodarstwie. Kontrola stanu kopyt oraz ich pielęgnacja muszą stać się zatem stałym elementem rutyny w każdym gospodarstwie, w którym znajdują się te zwierzęta.

Zasady odpowiedniej pielęgnacji kopyt

Jak dokładnie dbać o kondycję kopyt konia czy krowy? Prawidłowa pielęgnacja kopyt powinna się składać z trzech głównych elementów.

  • Przycinanie kopyt – nazywane również korekcją. Polega na nadaniu kopytom prawidłowego kształtu, który wpływa na ruch całej kończyny. Podczas zabiegu usuwa się nadmiar warstwy rogowej przy użyciu noży kopytowych i kleszczy racicowych. Nóż kopytowy i tarnik pozwalają natomiast wyrównać podeszwę kopyta. Częstotliwość korekcji powinna być dobrana w zależności od tego, jak szybko przyrasta róg kopytowy. Zwykle zabieg przeprowadza się dwa razy w roku u krów, a u koni raz na kilka tygodni.
  • Czyszczenie kopyt – polegające na usuwaniu z podeszwy kopyta zanieczyszczeń. Używa się do tego kopystki. Kopyto konia należy czyścić systematycznie – powinno to być elementem codziennej pielęgnacji.
  • Smarowanie kopyt – to czynność, którą należy przeprowadzić po czyszczeniu. Odpowiedni preparat pomaga nawilżyć róg kopytowy i nadać mu większą elastyczność. Maść wzmacniająca kopyta, dostępna w sklepie Lewmik.pl zmniejsza także kruchość i pozwala zapobiegać pękaniu. Należy stosować jedynie specjalny smar lub olej do kopyt o składzie dobranym do ich potrzeb. Najczęściej powstają one na bazie naturalnych składników takich jak oleje roślinne czy lanolina.

Te trzy kroki zapewnią kopytom zwierząt gospodarskich nie tylko zdrowy wygląd, ale też pełną funkcjonalność. Ich regularne przeprowadzanie stanowi sposób na uniknięcie kontuzji i chorób.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji kopyt zwierząt gospodarskich

Aby zachować kopyta zwierząt gospodarskich w dobrej kondycji, należy przede wszystkim pamiętać o regularności. Jej brak to jeden z najczęstszych błędów mogących prowadzić do dużych problemów. Błędem bywa nieodpowiedni termin korekcji kopyt u bydła korzystającego z sezonu pastwiskowego – zabieg należy przeprowadzić na 4-6 tygodni przed wyjściem na pastwisko oraz ponownie przed zakończeniem sezonu zimowego. Niektórzy hodowcy popełniają też błędy techniczne – należy pamiętać, że prawidłowe przycinanie kopyt wymaga wiedzy i umiejętności.

Warto również pamiętać o znaczeniu podłoża – pastwisko powinno być pozbawione elementów, które mogą zagrażać zwierzęciu ze względu na ryzyko zranienia, nie może być też śliskie. Ponadto należy kontrolować stan ściółki i często ją wymieniać – pomoże to uniknąć zakażeń i związanych z tym chorób.

Niektórzy hodowcy zapominają też, jak duże znaczenie dla stanu kopyt zwierząt ma odpowiednie żywienie. Pasza musi być zbilansowana pod względem makro- i mikroskładników. Dla prawidłowej pielęgnacji kopyt znaczenie mają szczególnie biotyna (wpływająca na twardość rogu kopytowego) i cynk (wpływający na produkcję keratyny).

Prawidłowa pielęgnacja kopyt – podsumowanie

Dbałość o kopyta zwierząt gospodarskich takich jak krowy czy konie jest niezwykle ważna. Stan kopyt ma bowiem znaczenie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Zaniedbanie tej kwestii może powodować, że zwierzę będzie miało problemy z poruszaniem się lub wpłynąć na jego podatność na infekcje i groźne choroby.

Co istotne, o kopyta należy dbać zarówno „od zewnątrz”, jak i „od wewnątrz”. Pielęgnacja „wewnętrzna” polega przede wszystkim na odpowiednim żywieniu i dostarczeniu zwierzętom niezbędnych witamin oraz składników mineralnych. Zasady pielęgnacji „zewnętrznej” obejmują natomiast przede wszystkim przycinanie, czyszczenie oraz smarowanie produktami takimi jak oleje lub smary przeznaczonymi specjalnie do kopyt.