Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzmacnia kontrole na granicy z Ukrainą: nadmiar importu cukru, śrut i olejów!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzmacnia kontrole na granicy z Ukrainą: nadmiar importu cukru, śrut i olejów!

W ostatni weekend, czołowi przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zainicjowali kontrole na punktach granicznych. Minister Czesław Siekierski podkreślił fakt znacznego poziomu importu cukru, oleju oraz produktów zbożowych, takich jak mąki czy śruty zbożowe – szczególnie kukurydziane do Polski. Minister zapowiedział intensyfikację kontroli i zwiększenie aktywności inspekcji.

Działania ministra Siekierskiego obejmowały wizytację przejść granicznych w Korczowej, Medyce i Hrebennem. Kontrole były skierowane do oceny sytuacji dotyczącej importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Szef resortu rolnictwa wyraził obawę o konkurencyjność polskiego rolnictwa spowodowaną nadmiernym importem produktów rolnych z Ukrainy, które nie spełniają standardów produkcji obowiązujących w Unii Europejskiej.

Siekierski wyraził również swoje zaniepokojenie faktem, że wiele transportów dociera do Litwy i Łotwy. Prawdopodobieństwo jest duże, że towary przewożone do tych krajów, w końcu wracają na rynek polski. Minister zaznaczył, że sytuacja na rynku drobiu jest niepokojąca ze względu na duży eksport jednodniowych kurczaków z krajów Unii Europejskiej do Ukrainy. Siekierski podkreślił konieczność przeprowadzenia głębokich analiz opartych na szczegółowych danych.

Minister Rolnictwa spotkał się z rolnikami, członkami stowarzyszenia „Oszukana Wieś”, na granicy w Medyce. Podczas spotkania omawiano kwestię wzmocnienia kontroli na granicach. Siekierski powiedział, że towary rolno-spożywcze i przemysłowe przywożone z Ukrainy są przeładowywane i wywożone w kierunku Niemiec i polskich portów, a część trafia na rynek polski.

Podczas swojej wizyty na granicy w Hrebennem, minister Siekierski poinformował o wynikach kontroli, które wskazały na konieczność wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej na granicach. Zapowiedział on również wzrost intensywności kontroli oraz zwiększenie aktywności inspekcji. Siekierski podkreślił konieczność zatrudnienia dodatkowych lekarzy weterynarii.

Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak odbył inspekcję granicy w Hrubieszowie w sobotę, a w niedzielę w Dorohusku. Zapowiedział on, że granica Polski będzie szczelna, jak nigdy dotąd. Sekretarz stanu Stefan Krajewski kontrolował drogowe i kolejowe przejścia graniczne w Koroszczynach, Terespolu i Małaszewiczach od pierwszych porannych godzin.