Ranking popularności ciągników rolniczych kupowanych przez rolników

Ranking popularności ciągników rolniczych kupowanych przez rolników

Podsumowanie rejestracji nowiutkich ciągników rolniczych w styczniu pokazuje, że rolnicy nabyli w sumie 696 takich maszyn. Takie wyniki nie odbiegają znacząco od poprzednich lat, kiedy to odpowiednio w 2023 roku zanotowano zakup 712 sztuk, a w roku wcześniejszym – 719 sztuk. Reasumując, tegoroczny styczeń przyniósł rezultat gorszy o zaledwie 2,2% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Początek roku należał do marki New Holland, która zgromadziła najwięcej rejestracji – dokładnie 189. W porównaniu ze styczniem 2023 roku jest to wzrost o 77 sztuk. Poparcie dla tej marki po pierwszym miesiącu 2024 roku osiągnęło poziom 27,2%, co przekłada się na wzrost o imponujące 11,4 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Na drugim miejscu uplasowała się marka Kubota z wynikiem 107 nowych rejestracji, czyli o 7 więcej niż rok temu. Udziały rynkowe Kuboty wynoszą już 15,4%, co oznacza wzrost o 1,6 punktów procentowych względem stycznia 2023 roku. Trzecie miejsce zajął John Deere, który mimo 59 nowych rejestracji, stracił aż 54 sztuki w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. To przełożyło się na spadek udziałów rynkowych John Deere o 7,4 punkty procentowe do poziomu 8,5%. Na czwartej pozycji znalazła się marka Solis z 43 nowymi rejestracjami i udziałem rynkowym na poziomie 6,2%. Piąte miejsce przypadło marce Deutz Fahr, która zarejestrowała 42 nowe ciągniki i zdobyła 6% udziałów rynkowych.

W styczniu tego roku średnia moc świeżo rejestrowanych ciągników była największa w województwie dolnośląskim i wyniosła 176,5 KM. Tymczasem rolnicy z województwa małopolskiego wybrali ciągniki o najmniejszej średniej mocy – 72,5 KM.