Agroturystyka – czym jest?

Agroturystyka – czym jest?

Każdy z nas potrafi ogólnie opowiedzieć czym jest agroturystyka. Kojarzy nam się ona z gospodarstwem, zwierzętami, obcowaniem z naturą i pracą na gospodarstwie. Czym jednak jest dokładnie?

Agroturystyka to nic innego jak odpoczywanie na terenie gospodarstwa rolnego. Osoby, które wybierają tę formę spędzania urlopu, wakacji, czy po prostu kilku dni czy weekendu, mają okazję zobaczyć na czym polega praca rolnika, pomóc mu w niektórych obowiązkach. Oczywiście przy tym możliwe jest także obserwowanie zwierząt, maszyn. Osobom, które decydują się na agroturystykę otrzymują także możliwość spróbowania domowego jedzenia, przyrządzanego przez gospodynie domowe.

Czym agroturystyka jest dla rolników? Przede wszystkim dodatkowym źródłem dochodu. Niektórzy z nich oferują swoim gościom zakup wytworzonych przez nich warzyw, owoców, przetworów itp.

Rolnicy często chcą też pochwalić się swoją pracą, pokazać jak ciężkie i wymagające to zajęcie. Wiele osób chętnie z tego korzysta. Także rodziny z dziećmi, dla których wizyta w gospodarstwie jest świetną zabawą, a przy tym nauką. Agroturystyka ma więc także charakter edukacyjny.

Żeby otworzyć gospodarstwo agroturystyczne, z pewnością potrzebny jest nakład finansowy i wiele wysiłku włożonego w pozyskiwanie kolejnych pozwoleń. Jeśli tylko ktoś ma taką możliwość, z pewnością powinien to zrobić. Agroturystyka w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność.