Zbiory kukurydzy 2020

Zbiory kukurydzy 2020

Choć za oknem widzimy już raczej jesienne krajobrazy, a na polach powinny być już pustki, w niektórych miejscach w Polsce, zwłaszcza w jej północnej części, nadal trwają zbiory kukurydzy.

Kukurydza jest niezwykle ważnym elementem dla rolników. To właśnie z niej pozyskuje się nie tylko ziarno, ale także i produkuje kiszonkę. Jest to podstawa żywienia zwierząt na wielu gospodarstwach.

Prognozy, co do tegorocznych zbiorów kukurydzy są różne. Wszystko zależy od pogody, jaka panowała na poszczególnych etapach wzrostu tego zboża. W niektórych rejonach Polski dużym problemem była panująca susza. W innych z kolei problemem była lub jest zbytnia wilgotność. Tam rolnicy muszą liczyć się z tym, że kukurydza wymagać będzie suszenia, co wygeneruje dodatkowe koszty. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na dosuszanie, a będzie chciał sprzedać ziarno do skupu, musi przygotować się na niższą stawkę niż za ziarno suche.

Nie można jednoznacznie określić, jakie zbiory będą w tym roku. Wszystko okaże się, kiedy rolnicy zjadą z pól i podsumują efekty swojej pracy.