Karma dla kota – czym się kierować przy jej wyborze?

Karma dla kota – czym się kierować przy jej wyborze?

Każdy właściciel kota pragnie, aby jego pupil był zdrowy i prawidłowo się rozwijał. Aby było to możliwe, konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniego pożywienia. Na rynku dostępne są różne karny dla kotów. Pamiętać trzeba, że wybór tej konkretnej nigdy nie powinien być przypadkowy. Czym zatem kierować się wybierając karmę dla kota?

Duża zawartość mięsa

Zacząć trzeba od tego, że koty lubią mięso i powinny je spożywać. Dlatego wybierając konkretną karmę, sięgnąć należy po produkt zawierający w swoim składzie odpowiednie ilości białka odzwierzęcego. Dobrym wyborem będzie zatem karma bogata w mięso jagnięce, drobiowe oraz mięso ryb. Wynika to z tego, że te rodzaje mięsa są przez koty najlepiej trawione. Przykładem produkty zawierającego właśnie te rodzaje mięsa jest Dolina Noteci Premium dla kota.

Istotna jest tauryna

Samo mięso to oczywiście nie wszystko. Kupując karmę dla kota, należy dokładnie zapoznać się z etykietą, aby sprawdzić, jakie jeszcze składniki zawiera. Składników mięsnych powinno być najwięcej, ale poza nimi w karmie znajdować powinna się również tauryna. Jest ona jednym z głównych neuroprzekaźników, dlatego dla kotów jest niezwykle ważna. Ile powinno być jej w składzie karmy? Najlepiej nie mniej niż 200 mg na 100 g karmy. Wymóg ten spełnia wspomniana już Dolina Noteci Premium dla kotów.

Pozostałe składniki w kociej karmie

Poza białkiem zwierzęcym oraz tauryną w składzie karmy dla kotów obecne powinny być również węglowodany, które dostarczać będą kotu energii. Ważne jest jednak, aby węglowodanów nie było zbyt dużo. W takim przypadku może to bowiem zaszkodzić kotu. Dobra karma w swoim składzie zawierać powinna jeszcze błonnik, kwasy omega-3 i omega-6 oraz antyoksydanty. Pod tym kątem również bardzo dobrze sprawdzi się Dolina Noteci Premium dla kota.

Karmy, których należy unikać

Jak wspomniano na początku, na rynku dostępne są różne karny dla kotów. Jasne jest, że różnią się one od siebie pod kątem jakości. Oznacza to, że są i takie karmy, których powinno się unikać. Mowa tu choćby o produktach zawierających w swoim składzie barwniki, aromaty oraz konserwanty. Wszystkie tego typu sztuczne dodatki mogą negatywnie wpływać na zdrowie kota. Często są przyczyną chorób wątroby. Dlatego po takie karny lepiej jest nie sięgać. Można zatem powiedzieć, że im bardziej naturalny jest składy karny dla kota, tym lepiej. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że karma zawsze powinna być dobierana pod kątem wieku oraz stanu zdrowia czworonoga. Jeśli ma się wątpliwości, jaką karmę wybrać, poprosić można o radę weterynarza.