Puławska policja prowadzi postępowanie w sprawie odkrycia martwych zwierząt na opuszczonej farmie

Puławska policja prowadzi postępowanie w sprawie odkrycia martwych zwierząt na opuszczonej farmie

Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Puławach jest odpowiedzialny za postępowanie, które rozpoczęło się po odkryciu padłych kóz na porzuconej farmie w gminie Końskowola. Istotna dla dochodzenia będzie opinia powołanego biegłego, który pomoże ustalić, czy śmierć zwierząt była wynikiem zaniedbania osób zobowiązanych do ich opieki.

Informację o odnalezieniu martwych zwierząt na opuszczonej nieruchomości w gminie Końskowola przekazano policji 17 stycznia po południu. O alarmującej sytuacji powiadomiono funkcjonariuszy przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział w Puławach, którego przedstawicielki były obecne na miejscu – relacjonują policjanci z KPP w Puławach.

Natrafiono tam na cztery padłe kozy bez widocznych obrażeń zewnętrznych, schowane w jednym z budynków gospodarczych. W sąsiednim budynku odkryto trzy psy, a w jeszcze innym kolejne dwie kozy. Policja skontaktowała się z Urzędem Gminy w Końskowola, informując o potrzebie zabezpieczenia żywych zwierząt. Na miejsce wezwano także weterynarza, który stwierdził, że stan zdrowia żywych zwierząt nie zagraża ich życiu. Wszystkie miały dostęp do wody i pożywienia.

Wiele trudu przysporzyło namierzenie współwłaścicielki posesji, która odpowiadała za zwierzęta. Po odwiedzeniu kilku adresów, funkcjonariusze dotarli do kobiety i eskortowali ją z powrotem do nieruchomości. Po otwarciu przez nią drzwi mieszkalnego budynku, policja przeprowadziła inspekcję wnętrza, ale nie znaleziono tam innych zwierząt.

Padłe kozy zostały zabezpieczone w celu przeprowadzenia sekcji zwłok. Żywe zwierzęta opiekował się weterynarz, a psy na jego polecenie pozostały na terenie posesji.

Aktualnie policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą prowadzą dochodzenie w oparciu o art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt. Przesłuchania świadków są w toku, a okoliczności całego zdarzenia są jeszcze badane. W międzyczasie biegły przeprowadza sekcję zwłok kóz, aby ustalić przyczynę ich śmierci.