Choroby i pasożyty u bydła

Choroby i pasożyty u bydła

Choroby i pasożyty u była nie są tematem przyjemnym. Jednak dla wielu hodowców jest to problem, z którym muszą się uporać.

Pasożyty, które mogą dostać się do naszej hodowli, dzielimy na wewnętrzne i zewnętrze. Niektóre z nich mogą doprowadzić nawet do śmierci bydła.

  1. Kokcydioza

Jest chorobą bardzo zaraźliwą, która może pojawić się w stadzie przez pierwotniaki, które znajdą się w organizmie zwierzęcia razem z wodą lub paszą. Jej głównym objawem jest biegunka, ponieważ pasożyt uderza w układ pokarmowy. Zwierzę może być także osowiałe i wydalać razem z kałem krew. Na działanie tego pasożyta i wystąpienie kokcydiozy narażone są szczególnie małe cielaki. Zbyt późne zauważenie objawów może skutkować padnięciem zwierzęcia.

  1. Wszawica

Choroba ta występuje przez pojawienie się na skórze zwierzęcia wszy bydlęcej, będącej pasożytem zewnętrznym. Głównymi objawami jest między innymi drapanie, czochranie się zwierząt. Prowadzi to do zadrapań i zranień. Złuszcza się także naskórek. Wesz, czyli małego stawonoga, zobaczymy gołym okiem lub za pomocą zwykłej lupy. Ma około 2-3 milimetrów długości.

Pasożytami, które często atakują bydło są także nicienie czy motylice.

Ważne, aby przy przeglądzie swojego stada zwracać uwagę na osobniki chore, dziwnie się zachowujące. Należy dbać także o czystość w oborze.