Rodzaje suszarni do zboża ze względu na źródło zasilania

Rodzaje suszarni do zboża ze względu na źródło zasilania

Zastosowanie suszarni jest jedynym sposobem na uzyskanie niezbędnych parametrów ziarna kukurydzy umożliwiających bezpieczne przechowywanie wysokiej jakości suchego ziarna. Jednakże wybór odpowiedniej suszarni zboża nie jest zadaniem prostym. Powinien on być podyktowany wielkością przedsiębiorstwa, a przede wszystkim planowaną ilością przerobu mokrej kukurydzy. Istotnym czynnikiem determinującym wybór danej suszarni jest też źródło jej zasilania wpływające na koszty procesu suszenia. Jakie zatem rodzaje suszarni oferuje obecnie rynek z uwagi na źródło zasilania?

Dostępne na rynku suszarnie zboża zasilane są różnymi metodami. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą suszarnie zasilane:

  • gazem LPG lub gazem ziemnym, 
  • biomasą,   
  • olejem opałowym, 
  • innymi źródłami zasilania (np. parą, ciepłem odpadowym…) 

Suszarnie zasilane gazem   

Suszarnie do zbóż, w których źródłem zasilania jest gaz LPG, są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań na rynku krajowym. Głównie z uwagi na fakt, że jest to ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie, proste w obsłudze i z dobrze rozbudowaną siecią dostawców gazu. Suszarnie zasilane gazem nie wymagają dodatkowego wymiennika ciepła ponieważ w efekcie spalania gazu uwalnia się jedynie dwutlenek węgla oraz para wodna.  

Ponadto gaz jest paliwem o wysokiej wartości opałowej, średnio o 25% niższej od oleju opałowego (w odniesieniu do litra), natomiast w różnica w cenie zakupu tych mediów może sięgać nawet 50%. Jest zatem medium gwarantującym prosty w obsłudze oraz ekonomiczny proces suszenia ziarna.   

Suszarnie do ziarna zasilane olejem opałowym  

Zasilane olejem opałowym suszarnie zboża należą obecnie do najrzadziej stosowanych rozwiązań z uwagi na wysokie ceny oleju opałowego oraz wyższy koszt inwestycji z powodu konieczności stosowania wymiennika ciepła. Różnica w cenie wysuszenia 1 t kukurydzy między suszarnią zasilaną gazem, a olejem opałowym potrafi sięgać nawet 40% na korzyść gazu.   

Suszarnia do ziarna zasilana biomasą    

Suszarnie zasilane biomasą wykorzystują ekologiczne źródła energii, przynosząc podwójną korzyść. Pozwalają przede wszystkim na olbrzymią oszczędność kosztów związanych z wydatkiem na paliwo i dodatkowo są korzystne dla ekosystemu. Suszarnie tego typu zamiast klasycznego palnika gazowego wyposażono w piec na biomasę. W ofercie firmy AG-Projekt możemy znaleźć w pełni zautomatyzowany uzyskujący 3 MW energii dwuretortowy piec na pellet drzewny, co pozwala na wysuszenie 450 t/dobę kukurydzy.  Dzienne zużycie pelletu wysokiej jakości przy suszeniu kukurydzy z 30% do 15% wilgotności wynosi ok. 10 ton. Duża powierzchnia przenoszenia ciepła (ok. 735 m²) zapewnia wysoką sprawność pieca a w związku tym niskie koszty suszenia. Piec jest wykonany ze stali nierdzewnej i żaroodpornej, co zapewnia długą żywotność urządzenia.    

Podsumowanie    

Z uwagi na rosnące ceny paliw suszarnie zboża, zasilane tradycyjnym paliwem coraz częściej wypierane są przez suszarnie na gaz lub biomasę. Pozwalają one bowiem na suszenie zboża przy niskich kosztach paliwa. Dodatkowo nie zanieczyszczają zboża i są przyjazne dla środowiska naturalnego. Doskonałym przykładem nowoczesnych suszarni zboża zaopatrzonych w innowacyjne rozwiązania są bezsprzecznie propozycje AG-PROJEKT, które są dostępne na stronie https://www.agprojekt.pl. Warto zapoznać się z nimi szczegółowo. Głównie z uwagi na fakt, że proponowane przez firmę rozwiązania z pewnością pozwolą na zakup suszarni najlepiej dostosowanej do indywidualnych potrzeb i wymagań.