Wielkopolska zmaga się z ogromną suszą

Wielkopolska zmaga się z ogromną suszą

 

Wiele miejscowości położonych na terenie województwa wielkopolskiego od wielu tygodni nie uświadczyły nawet kropli deszczu. Niektóre krajobrazy, które można tam zaobserwować, wydają się być żywcem wyciągnięte z filmu post – apo. Natrafić można bowiem na tak niespotykane widoki, jak burze piaskowe, które skutecznie ograniczają widoczność kierowcom. Spore połacie lasów objęte zostało zagrożeniem pożarowym.

Burze piaskowe.

W miejscach znajdujących się w bliskim położeniu pól obserwuje się zjawisko występowania burz piaskowych. Według doniesień wielu mieszkańców momentami widoczność ograniczona jest do zaledwie kilkunastu metrów. Wszystko to stwarza niezwykle ogromne zagrożenie przede wszystkim dla kierowców.

Nadchodzące deszcze nie poprawią sytuacji.

Choć w wielu miejscach w Wielkopolsce przewidywane są w najbliższych dniach opady deszczu, to będą one raczej dosyć skromne. Oznacza więc to, że w żadnym stopniu nie będą miały wpływu w przeciwdziałaniu skutkom suszy. Gleba jest na tyle zasuszona, że dopiero po przekopaniu kilkudziesięciu centymetrów natrafić można na pierwsze oznaki wilgoci.

Ucierpią nie tylko rolnicy.

Susza jest niezwykle dotkliwa dla rolników i obywateli, przekłada się na niemożność prowadzenia jakichkolwiek upraw, lub ich niedostateczną ilość, co z kolei skutkuje wyższymi cenami żywności. Występująca susza na Wielkopolsce będzie miała także ogromny wpływ na tamtejszą roślinność. Już teraz spora ilość terenów leśnych zostało objętych zagrożeniem pożarowym. Wody brakuje już niemal wszędzie – zaobserwować można puste rowy czy zbiorniki wodne.