W najbliższym tygodniu pogoda pełna niespodzianek: od wichur do temperatury 15°C

W najbliższym tygodniu pogoda pełna niespodzianek: od wichur do temperatury 15°C

W kolejnym tygodniu warunki atmosferyczne w naszym kraju będą kształtowane przez układy niżowe, które będą przemieszczać się z Północnego Atlantyku przez Morze Norweskie w stronę Skandynawii i Bałtyku. Spowoduje to napływ ciepłego, a niekiedy nawet bardzo ciepłego dla tej pory roku, powietrza polarne morskiego. Przez cały tydzień możemy oczekiwać zmiennej pogody – czasami deszczowej i wietrznej, a czasami pochmurnej. Na początku tygodnia istnieje także ryzyko lokalnych podtopień i powodzi. W kolejny weekend prognozuje się poprawę warunków atmosferycznych.

Poniedziałek przyniesie nam pochmurzone niebo i opady deszczu, a miejscami na Pomorzu, Warmii i Mazurach spodziewany jest również śnieg mieszany z deszczem. W regionach podgórskich oraz górskich przewiduje się intensywne opady deszczu, które mogą przyspieszyć topnienie śniegu. Temperatury pozostaną dodatnie w całym kraju – od 1°C na Suwalszczyźnie, przez 4-5°C na wschodzie i północy, aż do 10°C na południu Polski. Wiatr w porywach może osiągać prędkość nawet 80 km/h i będzie wiał z zachodu.

Wtorek przyniesie nam duże zachmurzenie, choć na południu kraju mogą pojawić się chwilowe przejaśnienia. Przewiduje się opady deszczu, a na Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie również śniegu. Temperatury minimalne będą bardzo różnicowane – od –2°C na północnym wschodzie do 7°C na południowym zachodzie, podczas gdy temperatury maksymalne wyniosą od 3°C na północnym wschodzie do 10°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny z kierunków zachodnich, dochodząc w porywach do 65 km/h, a nad morzem nawet do 90 km/h.

Środa to kolejny dzień z dużym zachmurzeniem i okresowymi opadami deszczu. W nocy i przez większą część dnia będzie ciepło, ale po południu temperatura spadnie przez nadciągający chłodny front atmosferyczny. Temperatury nocne będą wynosić od 1-3°C na północy do 6-9°C w pozostałych regionach, natomiast dzienna temperatura nie zmieni się wiele – od 3°C na północy do około 10°C na południu, choć po południu zacznie spadać. Wiatr osiągnie prędkości do 70 km/h, a nad morzem nawet do 90 km/h.

W czwartek oczekuje nas pochmurny dzień z miejscowymi opadami deszczu ze śniegiem lub słabym śniegiem oraz przejściowe ochłodzenie. W nocy możemy się spodziewać lekkiego mrozu od –3°C na Suwalszczyźnie, około –1°C w centralnej Polsce i nieco powyżej 0°C na południu kraju. Dzienne temperatury będą oscylować między 1°C a 3°C. Wiatr osłabnie i przeważnie będzie wiał z prędkością 10-15 km/h, zmieniając kierunki.

W nocy z czwartku na piątek ciepły front atmosferyczny przyniesie nam kolejne opady deszczu, a na północy kraju również przejściowo deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Piątek będzie pochmurny z opadami deszczu. Nocna temperatura wyniesie –2°C do –3°C na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie, natomiast w pozostałych regionach około 0°C. Dzienne temperatury będą różnić się od 1°C na północnym wschodzie, około 5°C w centrum, do 13°C na południu Polski. Wiatr będzie umiarkowany z kierunków południowych, na północy i wschodzie w porywach do 60 km/h.

Sobota przyniesie nam stopniową poprawę pogody. Początkowo będzie jeszcze pochmurno z możliwością zanikających opadów deszczu na północy kraju. W ciągu dnia pojawią się większe przejaśnienia, a na południu nawet rozpogodzenia. Temperatury będą rosły, osiągając maksymalnie od około 4°C na północnym wschodzie, około 10°C w centralnej Polsce, do nawet 15°C na południu kraju.