Relacja z XIV Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2024 w Kielcach

Relacja z XIV Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2024 w Kielcach

Na początku 2024 roku, w dniach 17 i 18 stycznia, odbyły się prestiżowe XIV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW. Organizowane od piętnastu lat przez Oficynę Wydawniczą Oikos sp. z o.o., wydarzenie przyciągnęło setki ogrodników, dzięki swojemu innowacyjnemu charakterowi oraz możliwości wymiany doświadczeń i rozmów z ekspertami branży. Podczas targów można było podziwiać najnowsze maszyny ogrodnicze i urządzenia technologiczne, a także uczestniczyć w dziewięciu konferencjach, na których prezentowano najświeższe trendy i informacje z sektora.

TSW 2024 zgromadziły na terenie kieleckiego centrum targowego aż 424 wystawców z 18 różnych krajów. Przedstawiali oni swoje produkty i usługi z zakresu technologii stosowanych w sadownictwie i warzywnictwie – od maszyn służących do uprawy, przez urządzenia chłodnicze, po rozwiązania do przechowywania, sortowania i pakowania plonów. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć poletka pokazowe z przykładami materiałów szkółkarskich oraz zapoznać się z ofertą producentów nawozów i środków ochrony roślin, w tym ekologicznych. Nie zabrakło również reprezentantów branży przetwórczej i handlowej.

Organizatorzy targów podkreślają, że tegoroczna edycja była rekordowa pod wieloma względami. Liczba wystawców wzrosła o ponad 100 w porównaniu z 2023 r., a powierzchnia wystawiennicza zwiększyła się o 20%. Województwo świętokrzyskie, będące centrum polskiej produkcji owocowo-warzywnej, okazało się doskonałą lokalizacją dla wydarzenia, które odwiedziło blisko 14 tysięcy gości. Organizatorzy zapowiadają już kolejne, XV edycję TSW na 22 i 23 stycznia 2025 r.

Podsumowując sukces TSW 2024, dyrektor targów Jacek Kłudka podkreślił, że decyzja o przeniesieniu imprezy do Kielc przyczyniła się do jej dynamicznego rozwoju. Z entuzjazmem zapowiedział także otwarcie siódmej hali wystawienniczej na terenie Targów Kielce w 2025 roku, co zapewni jeszcze więcej miejsca dla wystawców. Wartości edukacyjnej i biznesowej TSW nie można przecenić – zauważył także Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreślając rolę targów jako miejsca dialogu pomiędzy producentami, rolnikami i przetwórcami.