Przegląd tygodniowej prognozy pogody. Czy nadchodzi wiosna?

Przegląd tygodniowej prognozy pogody. Czy nadchodzi wiosna?

Zapowiadany początek tygodnia przyniesie nam przeważająco słoneczne niebo i brak opadów. Sytuacja zmieni się jednak od czwartku, kiedy to możemy spodziewać się chmur oraz opadów w postaci deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem. Dodatkowo zacznie intensyfikować się siła wiatru, który szczególnie na wybrzeżu może osiągnąć porywy prędkości na poziomie 90-95 km/h.

We wtorek i poniedziałek dominować będzie pogoda bez opadów i z dużą ilością słońca. Niemniej jednak, do południa mogą pojawić się lokalne mgły ograniczające widzialność do 200 m. Najwyższa temperatura wyniesie od 2°C na wschodzie kraju oraz w rejonach podgórskich Karpat, poprzez 5°C w centralnej części Polski, aż do 8°C na zachodzie. Wiatr będzie zmienny – od słabego do umiarkowanego, czasami jednak mogą występować silniejsze porywy, szczególnie na Przedgórzu Sudeckim, gdzie mogą one osiągać prędkość do 55 km/h, a kierunek będzie południowy.

W środy zacznie się zasłanianie nieba przez chmury, jednak opady deszczu spodziewane są jedynie na północno-zachodnich terenach. Temperatura maksymalna wyniesie od 3°C w rejonach wschodnich i podgórskich Karpat do 9°C na zachodzie kraju. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego natężenia, czasem porywisty, z kierunku południowo-zachodniego.

Czwartek przyniesie nam pogodę pochmurną z deszczem, a na północy dodatkowo deszcz ze śniegiem. Maksymalna temperatura będzie oscylować od 3°C do 7°C. Zacznie się również wzmożenie południowo-zachodniego i zachodniego wiatru, który będzie porywisty na całym obszarze kraju, a na wybrzeżu może osiągać prędkości do 70 km/h.

W piątek niebo nadal będzie pokryte chmurami, ale zdarzą się też większe przejaśnienia. Lokalne opady będą miały postać deszczu, śniegu lub mieszanki obu tych form. Najwyższa temperatura wyniesie od 1°C na południu kraju do 5°C na zachodzie. W całej Polsce będzie wiejąc umiarkowany i dość silny wiatr z zachodu oraz północnego zachodu, osiągając prędkość do 60 km/h, a na wybrzeżu nawet do 90 km/h.

Sobota zapowiada się na pochmurną z deszczem, a na wschodzie i południu kraju dodatkowo z deszczem ze śniegiem. Maksymalna temperatura wyniesie od 5°C na północnym wschodzie i południu, aż do 10°C na zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany i silny, z kierunku zachodniego, osiągając prędkość w porywach do 75 km/h. Na wybrzeżu natomiast, wiatr będzie silniejszy – od 45 km/h do 55 km/h i w porywach może osiągnąć prędkość do 95 km/h.

W niedzielę niebo nadal będzie pokryte chmurami, z których będą spadały opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 7°C do 10°C, chociaż w kotlinach karpackich i na północnym wschodzie kraju będzie nieco chłodniej – około 5°C. Wiatr będzie umiarkowany i silny, osiągając prędkość w porywach do 65 km/h, a na wybrzeżu do 70 km/h, kierunek wiatru będzie zachodni i północno-zachodni.