Prognozy cenowe dla rynku trzody chlewnej przed nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi

Prognozy cenowe dla rynku trzody chlewnej przed nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi

W ostatnich tygodniach na rynku Unii Europejskiej zaobserwować można wzrost popytu na żywiec wieprzowy. Wiąże się to z koniecznością uzupełnienia zapasów przez zakłady mięsne, które przygotowują się do nadchodzącego sezonu grillowego. Ponadto, rzeźnie wyrażają chęć maksymalizacji wykorzystania swoich mocy ubojowych. Niestety, wysokie ceny energii w ostatnim czasie nie sprzyjały utrzymaniowi dużych ilości zapasów wieprzowiny. Niektórzy operatorzy rynkowi nie przewidują spadku cen świń w najbliższym okresie, co przekłada się na zwiększone zainteresowanie surowcem.

Problemem, z jakim borykają się zakłady mięsne, jest jednak trudność w przekazywaniu podwyżek cen żywca do sieci handlowych. To powoduje, że ceny skupu świń nie rosną. W Niemczech cena tuczników VEZG utrzymywała się na stałym poziomie – 2,20 €/kg (wbc) w ubiegłym tygodniu. Podobną stabilizację cenową zaobserwować można w innych krajach unijnych. W małej niemieckiej giełdzie również utrzymuje się stabilność cenowa. Dodatkowy, niewielki impuls z rynków azjatyckich nie wpłynął na sytuację na europejskim rynku wieprzowiny.

Na polskim rynku trzody chlewnej nie obserwuje się istotnych zmian wynikających ze zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Surowiec jest na bieżąco wykorzystywany przez ubojnie. Przy nieco większych wagach ubojowych nie ma zasadniczych fluktuacji cenowych w porównaniu do ubiegłego tygodnia.