ASF – czym jest?

ASF – czym jest?

ASF to nic innego jak Afrykański Pomór Świń. Każdy hodowca, mniejszy lub większy z pewnością słyszał już o tej chorobie.

Jest ona wywoływana przez wirusy. Jest bardzo zaraźliwa, a przy tym bardzo śmiertelna. Zarazić się nią może świnia w każdym wieku, obu płci. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów są wybroczyny. Na ciele zwierzęcia pojawiają się czerwone plamy, wyglądające jak wysypka. Pojawia się także wysoka gorączka, biegunka, wymioty i wydzielina z nosa.

Choroby nie da się wyleczyć. Nie znaleziono także szczepionki. Zwierzęta chore lub podejrzane o nosicielstwo są eliminowane. Choroba bardzo szybko rozprzestrzenia się. Z krajów, w których stwierdzono ASF istnieje zakaz wywozu żywej trzody, a także jej mięsa, pod każdą postacią.

Ważne jest, aby w przypadku stwierdzenia w swojej hodowli ASF lub jego objawów natychmiast powiadomić odpowiednie służby. Pomoże to w zahamowaniu rozprzestrzenia się choroby.

Według Głównego Lekarza Weterynarii między 30 października, a 5 listopada, w Polsce stwierdzono aż 42 przypadki tej choroby u dzików. Znaleziono je w województwach: warmińsko- mazurskim, podkarpackim, lubelskim i podlaskim. Temat Afrykańskiego Pomoru Świń znowu powrócił.

Aktualne informacje dotyczące Afrykańskiego Pomoru Świń można śledzić na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.