Środki ochrony roślin – czy jest się czego bać?

Środki ochrony roślin pomagają w prawidłowym wzroście roślin, jednak mimo wszystko wiele osób nie jest przekonanych do ich stosowania. Narosło na ich temat wiele mitów, które często nie są weryfikowane. Jednak prawidłowo stosowane, nie są zagrożeniem. Czym są środki ochrony roślin? Jak je stosować? Podpowiadamy!

Środki ochrony roślin

Kiedy sadzimy plony, liczymy na to, że zbiory będą bogate. Szczególnie jeśli jest to coś, na czym zarabiamy. Jednak szkodniki nie są z nami zaprzyjaźnione i mogą zniszczyć naszą pracę. Dlatego warto się przed nimi bronić.

Środki ochrony roślin, zwane też pestycydami, mają – jak sama nazwa wskazuje – chronić rośliny przed złymi warunkami wzrostu i szkodnikami, które mogą je zniszczyć. Dzięki temu, że są stosowane, jest możliwe zmniejszenie strat w plonach. Mamy większą szansę, że będą one obfite i zdrowe. 

Środki te chronią rośliny nie tylko przed szkodnikami, które mogą je zjadać, lecz także chwastami, które nie pozwalają im w pełni rosnąć. 

A może coś naturalnego? 

Ludzie sięgają po bio środki ochrony roślin, ponieważ uważają je za bezpieczniejsze. Warto jednak wiedzieć, że naturalne środki mogą nie być tak efektywne, jak pestycydy, a ich stosowanie może nie być na tyle skuteczne, że pestycydy zupełnie przestaną być potrzebne.

Dlaczego pestycydy są bezpieczne? 

Wielu rolników chce chronić swoje uprawy, szukając więc roślin, które mogą być odporne na uszkodzenia, naturalnych środków chroniących itd. Jednak niestety zdarza się, że rośliny są atakowane przez grzyby, chwasty, szkodniki, a my nie jesteśmy w stanie sobie z tym samodzielnie poradzić. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie środków ochrony roślin. Aby ich używanie nie było niebezpieczne zarówno dla nas, jak i dla roślin, należy stosować się do pewnych wytycznych. 

Przede wszystkim to niezwykle ważne, aby kupować środki ochrony roślin tylko w wiarygodnych sklepach, gdzie możemy sprawdzić atesty, a zakup jest pewny. Dodatkowo musimy je stosować dokładnie tak, jak jest to przedstawione w instrukcji. Jest ona tak skonstruowana, aby użytkowanie pestycydów było jak najbezpieczniejsze. Nie można robić nić „na oko”, na wyczucie, wszystko, co do mililitra, powinno być zgodne z tym, co producent środków ochrony roślin zawarł w instrukcji użytkowania.

Jest to o tyle ważne, że jeśli tego nie zrobimy, możemy narazić na niebezpieczeństwo siebie i zniszczyć nasze rośliny. 

Jakie środki ochrony roślin możemy nabyć? 

Na rynku dostępne są na przykład proszki i granulaty, które rozpuszcza się w wodzie i tworzy zawiesinę. Podobnie postępuje się w przypadku koncentratów. Pestycydy mogą mieć także postać oleju. Do środków tych warto stosować adiuwanty, które sprawiają, że działają one jeszcze lepiej i wydajniej.

Wspominane zawiesiny musimy przygotować dokładnie w taki sposób, jaki producent podaje w instrukcji. Ważna jest nie tylko ilość, lecz także kolejność. Poza tym musimy też działać bardzo dokładnie podczas opryskiwania. Nie powinno pryskać wszędzie dookoła, a na rośliny, do których przeznaczony jest środek.