Jak skutecznie umyć lustro?

Jak skutecznie umyć lustro?

Lustro jest przedmiotem o charakterze użytkowym. Jeśli jest idealnie czyste, potrafi nadać wnętrzu elegancji. Chociaż mycie luster może wydawać się banalnie prostą czynnością, to jednak w niektórych przypadkach staje się problematyczne.

Lustro to nie to samo, co szyba

Konstrukcja lustra składa się ze szklanej tafli oraz z naniesionej w tylnej części warstwy srebra. Stosowanie do mycia luster nieodpowiednich preparatów czyszczących skutkuje wejściem srebra w reakcję chemiczną i pojawieniem się na tafli ciemnych plam. Uszkodzenia o charakterze chemicznym mogą przyczyniać się do korozji lustra.

Czym nie powinno się myć luster?

Gospodynie domowe do czyszczenia szyb i luster często używają wody z octem. I chociaż taka mieszanka sprawdza się w przypadku mycia okien, to jednak nie nadaje się do mycia luster. Wszelkie preparaty o mocno kwaśnym lub silnie zasadowym odczynie uszkadzają lustra, a dokładniej rzecz ujmując – warstwę srebra, znajdującą się wewnątrz. Do mycia luster nie powinno używać się również wody z amoniakiem oraz mleczek, zawierających w sobie granulki ścierne.

Jak skutecznie wyczyścić lustro?

Aby skutecznie umyć lustro należy najpierw zaopatrzyć się w odpowiednią szmatkę, ewentualnie ręcznik papierowy. Najlepszym wyborem są szmatki bawełniane, ściereczki z mikrofibry lub irchy, które, w przeciwieństwie do papieru, nie pozostawiają rys na powierzchni. Po umyciu warto wytrzeć lustro do sucha inną szmatką, aby na tafli i na ramie nie pozostały krople wody. Należy również pamiętać, że nie wszystkie płyny do mycia szyb nadają się również do mycia luster. Bezpieczny preparat do mycia luster powinien posiadać neutralne pH.

Mycie luster krok po kroku

Jeśli lustro jest mocno zabrudzone, do jego wyczyszczenia można użyć ciepłej wody z płynem do naczyń. Doskonale poradzi sobie z usuwaniem tłustych plam i odcisków palców. Niezwykle istotne w tym przypadku jest wycieranie do sucha pozostałości po detergentach i wodzie. Chociaż większość luster jest zabezpieczona przed działaniem wilgoci, to długotrwały kontakt z wodą może przyczynić się do ich zniszczenia. Skuteczne mycie luster przebiega w następujących etapach:

  1. Płyn do mycia luster powinien być rozpylany z odległości około 20 cm w taki sposób, aby równomiernie pokrył całą taflę.
  2. Następnie, przy pomocy kolistych ruchów, szmatką lub ręcznikiem papierowym należy zebrać cały brud z tafli lustra.
  3. Kolejnym krokiem jest wytarcie powierzchni lustra do sucha.
  4. Przy dużych zabrudzeniach czynności te można powtarzać kilkakrotnie.

Do mycia luster można użyć również elektrycznej myjki.

Mycie luster z marką Ludwik Ekologiczny

Płyn do mycia szyb i luster Ludwik Ekologiczny to biodegradowalny preparat o zapachu zielonej herbaty i jaśminu. Efektywnie czyści szyby, lustra oraz inne szklane powierzchnie. Skutecznie usuwa zacieki z luster i nie pozostawia smug na ich powierzchni. Produkt nie zawiera w swoim składzie szkodliwych substancji chemicznych ani substancji pochodzenia zwierzęcego, więc jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego.