Siatki cieniujące dla roślin – ochrona upraw przed wpływem słońca

Siatki cieniujące dla roślin – ochrona upraw przed wpływem słońca

Uprawa roślin wiąże się z koniecznością zapewnienia im odpowiednim warunków. Wiąże się to również z osłanianiem ich przed działaniem promieni słonecznych. W wielu ogrodach istnieje opcja wykorzystania specjalnych siatek cieniujących. Jakie mają zastosowanie i dlaczego warto na nie postawić?

Czym jest siatka cieniująca?

Siatka cieniująca to specjalny produkt, który ma za zadanie ograniczać ilość promieni słonecznych padających bezpośrednio na rośliny. Ich nadmiar może bowiem spowodować poparzenia liści czy owoców, dlatego powinien być odpowiednio kontrolowany. Siatki cieniujące wykonuje się ze specjalnego tworzywa sztucznego, zapewniającego ich odporność na wilgoć oraz działanie promieniowania UV.

Matę cieniującą można dostosować do stopnia zacienienia pożądanego w przypadku danej uprawy. Znaczenie ma też wentylacja, jaką zapewnia taki materiał.

Gdzie stosuje się siatki cieniujące?

Siatkę cieniującą na ogrodzenie z powodzeniem można zastosować w wielu miejscach. Zazwyczaj są to odkryte ogrody, ale często takie materiały pojawiają się też w szkółkach, także w tych leśnych. Ich najważniejsze funkcje to:

  • ograniczenie ilości promieni słonecznych padających na rośliny,
  • zabezpieczanie upraw przed silnym wiatrem.

Dzięki temu można uzyskać plony wyższej jakości, co w połączeniu z niską ceną siatek cieniujących jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem dla wielu właścicieli upraw.

Różne warianty mat zaciemniających

Siatki cieniujące na płot są dostępne w wielu wariantach. Znaczenie ma przede wszystkim wielkość i gęstość oczek. To one odpowiadają bowiem za wentylację, niezbędną dla prawidłowego wzrostu roślin. Pozwalają też na ograniczanie odpowiedniego procentu promieni, dlatego wybór konkretnego produktu powinien zależeć od tego, jakie rośliny są uprawiane w danym miejscu.

Najczęściej do produkcji siatek osłaniających wykorzystuje się gęsty polietylen. Materiał ten jest bardzo wytrzymały. Występuje on w różnej gęstości, którą należy dostosować do typu uprawy. Jeśli masz wątpliwości, dobrym wyborem okazuje się skonsultowanie się ze specjalistami sprzedającymi takie wyroby.

Siatki cieniujące do ogrodu najczęściej występują w kolorze zielonym, dzięki czemu nie wyróżniają się z uprawy. Na rynku znaleźć można także modele brązowe czy czarne. Wybór odpowiedniej siatki wpływa na jej funkcjonalność, dlatego tak ważne jest zastanowienie się, jaką gęstość i grubość powinien mieć dany egzemplarz – mówi specjalista z firmy Symar oferującej m.in. maty cieniujące.

Dlaczego warto wybrać siatki cieniujące?

Osłona cieniująca pozwala na uzyskanie znacznie lepszej jakości plonów. Rośliny nie są bowiem narażone na działanie silnego wiatru oraz deszczu, dlatego rzadziej się łamią. Nie ulegają też poparzeniu, do którego może dojść w wyniku bezpośredniego padania promieni słonecznych na ich liście. Przekłada się to więc na zyski z prowadzonej uprawy.

Siatki cieniujące na ogrodzenie są bardzo wytrzymałe, dlatego z powodzeniem mogą przetrwać nawet kilka sezonów. Najważniejsze jest jednak wybieranie produktów wysokiej jakości, od sprawdzonych producentów. Nie powinny być one podatne na wycieranie czy uszkodzenia mechaniczne, a także działanie skrajnych temperatur oraz wilgoci.