Niszczycielska siła ognia – pożar obory w Borku, część zwierząt nie przeżyła

Niszczycielska siła ognia – pożar obory w Borku, część zwierząt nie przeżyła

Wieczorem 17 listopada 2023 roku, dokładnie o godzinie 22:40, Komendę Powiatową w Bochni dotarło nagłe zgłoszenie. Źródłem alarmu był niekontrolowany pożar, który wybuchł w jednym z budynków gospodarczych usytuowanych na terenie miejscowości Borek. W momencie otrzymania zgłoszenia, ogień zdążył już objąć cały budynek. Pomimo trudności udało się ewakuować 13 sztuk trzody chlewnej oraz 5 sztuk bydła. Nie wszystkie zwierzęta miały jednak tyle szczęścia.

Jednostki ochrony przeciwpożarowej skupiły swoje działania na zabezpieczaniu i oświetlaniu miejsca katastrofy. Sześć prądów wody zostało skierowanych w stronę płonącego budynku gospodarczego. Strażacy natychmiast rozpoczęli ewakuację – 13 sztuk trzody chlewnej i 5 sztuk bydła zostało bezpiecznie wyniesionych z zagrożonej strefy. Po oddymieniu budynku i przeprowadzeniu przeszukania, ujawniono smutną prawdę – dwa zwierzęcia nie przeżyły. Lekarz weterynarii, który przybył na miejsce zdarzenia, dokonał oględzin i omówił dalsze kroki z właścicielem nieruchomości w odniesieniu do uratowanych zwierząt.

W późniejszych działaniach skoncentrowano się na gaszeniu płonących balotów słomy znajdujących się na poddaszu budynku. Właściciel posesji udostępnił strażakom ciągnik rolniczy i ładowarkę teleskopową, aby przyspieszyć wywózkę nadpalonych bali siana. Następnie, po uzgodnieniu z właścicielem, podjęto decyzję o częściowym wyburzeniu murowanej ściany budynku. Dzięki temu ładowarka teleskopowa mogła swobodnie działać. Bale siana były zrzucane za pomocą ładowarki, a następnie transportowane ciągnikiem rolniczym do wyznaczonego przez właściciela miejsca i tam przelane wodą.