Ciekawostki o krowach, które warto znać.

Ciekawostki o krowach, które warto znać.

 

Ciekawostki o krowach, które warto znać.

Człowiek oswoił bydło ponad 8000 lat temu, stosunkowo więc niedawno w porównaniu do udomowienia psów czy też owiec. Samo określenie bydła odnosi się do różnych gatunków zwierząt hodowlanych, z których jedno, to właśnie krowy. Warto w tym momencie wspomnieć, iż wszystkie krowy są w rzeczywistości samicami, samce nazywane są bykami, lub, jeżeli są w młodym wieku – byczkami. Zwierzęta te żyją średnio około 20 lat, zdarzają się jednak rekordziści. Urodzona w 1945 roku krowa o imieniu Big Bertha dożyła bowiem 49 lat, co jest niezwykle sędziwym wiekiem.

Czym wyróżniają się krowy na tle innych zwierząt hodowlanych?

Przede wszystkim – inteligencją, zwierzęta te są niezwykle bystre, posiadają świetnie rozwiniętą orientację przestrzenną. Krowy potrafią zapamiętać imię, jakie zostało im nadane, czy nawet – posiadać własne wspomnienia. W tym także te negatywne — oznacza więc to, że mogą czuć pewną niechęć do osób, które zrobiły im w przeszłości jakąś krzywdę. Co ciekawe, krowy mają pewną cechę, która jest wspólna także dla ludzi. Co to takiego? – nosy. Tak, krowie nosy są niepowtarzalne, wszystko za sprawą ich struktury, która jest całkowicie inna dla każdego osobnika. Oznacza więc to, że krowie nosy są w zasadzie odpowiednikiem linii papilarnych u ludzi.

Jak krowy postrzegają świat?

Krowy tak jak i pozostałe bydło domowe, w tym więc byki, nie potrafią odróżnić koloru czerwonego oraz zielonego. Na myśl mogą więc nam przyjść słynni hiszpańscy matadorzy, którzy czerwoną płachtą próbują sprowokować byka do ataku. Jak się okazuje, to nie kolor jest dla zwierzęcia rozjuszający, a sam ruch.

 

Jak się więc okazuje, krowy nie są wcale tak nudnymi zwierzętami, na jakie wyglądają, wręcz przeciwnie – odpowiednio udomowione mogą stać się wierne i lojalne względem właściciela, a nawet skłonne do niewielkich zabaw czy pieszczot.