Awaria na autostradzie A4: ciężarówka przewożąca mleko leży na boku

Awaria na autostradzie A4: ciężarówka przewożąca mleko leży na boku

We wtorek, 28 listopada 2023 roku, w godzinach popołudniowych, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie uzyskała informację od Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu. Zgłoszenie dotyczyło niecodziennego zdarzenia drogowego na autostradzie A4 – na wysokości 180,9 kilometra przewróciła się ciężarówka przewożąca mleko, blokując tym samym możliwość przejazdu.

W odpowiedzi na alert, dyżurny straży pożarnej w Strzelinie natychmiast podjął decyzję o skierowaniu do akcji dwóch zastępów strażaków z lokalnej jednostki oraz dodatkowego zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej z Wiązowa. Ekipy ratunkowe dotarły na miejsce niezwykle szybko – już po upływie dwunastu minut od chwili otrzymania zgłoszenia.

Po przeprowadzeniu szczegółowego rozpoznania przez oficera prowadzącego akcje ratownicze stwierdzono, że cysterna napełniona mlekiem przewróciła się poprzecznie na jezdni uniemożliwiając przejazd w kierunku Katowic. Na szczęście, pomimo skomplikowanej sytuacji, nie odnotowano żadnych osób poszkodowanych.

Ze względu na trudności wynikające z charakteru zdarzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne, do działań ratowniczych zaangażowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego. Współpracując z zastępami straży pożarnej z powiatu strzelińskiego, grupa ta skutecznie przywróciła przejezdność drogi.