Arktyczne powietrze nad Polską: Mróz i śnieżyca zastąpiły śnieg

Arktyczne powietrze nad Polską: Mróz i śnieżyca zastąpiły śnieg

Nadchodzący tydzień przyniesie utrzymanie się zimowego klimatu na wschodzie Polski, podczas gdy zachodnie regiony naszego kraju doczeka się nieco cieplejszych powiewów. Na zachodzie spodziewane są opady mieszane – śnieg zmieszany z deszczem oraz miejscami samego deszczu, w tym miejscami marznącego na powierzchniach dróg, co może prowadzić do gołoledzi. Jednak natężenie opadów powinno zdecydowanie spaść. Nocne temperatury na południu i wschodzie kraju mogą spaść aż do -15°C.

W pierwszym dniu nowego tygodnia, poniedziałku, w południowej i południowo-zachodniej części kraju przeważać będzie słabe do umiarkowanego zachmurzenie. Pozostałe obszary Polski będą pokryte chmurami umiarkowanymi i ciężkimi. Spodziewane są niewielkie opady śniegu na północy i wschodzie kraju, z wyjątkiem Bieszczadów, gdzie opady będą intensywniejsze i mogą przynieść około 5cm nowego śniegu. Dzień zapowiada się chłodny, z temperaturami wahającymi się od -7°C w Małopolsce do -2°C w centralnej Polsce i 0-1°C na skrajach zachodnich oraz nad morzem. Na terenach podgórskich Karpat przewidziane są temperatury od -10°C do -6°C. Wiatr południowy, słaby do umiarkowanego siły, z porywami dochodzącymi do 70km/h na terenie Sudetów, może prowadzić do zawiej i zamieci śnieżnych.

Nocna temperatura z poniedziałku na wtorek zapowiada się na wyjątkowo mroźną, szczególnie tam, gdzie niebo będzie bezchmurne. Na wschodzie i południu kraju mogą występować słabe opady śniegu. Miejscami możliwe są marznące mgły, ograniczające widoczność do około 300 metrów. Najniższe temperatury nocy mogą spaść do –16°C w rejonach podgórskich Karpat i –12°C na południu oraz wschodzie kraju, natomiast na zachodzie oraz nad morzem będą wynosić około -4°C do -6°C. W rejonach podgórskich Karpat wiatr może osiągać prędkość do 55 km/h, prowadząc do zawiej i zamieci śnieżnych.

Na wtorek prognozowany jest napływ niżu na zachód Polski. Spodziewane jest umiarkowane do duże zachmurzenie. Słabe opady śniegu mogą wystąpić w różnych miejscach kraju, ale na zachodnich granicach kraju możliwe są również opady deszczu ze śniegiem, a lokalnie na południowym zachodzie – deszcz i marznący deszcz, powodujący gołoledź. Temperatury mają wynosić od -5°C na Suwalszczyźnie i w dolinach karpackich do 1°C na Dolnym Śląsku. Wiatr ma być umiarkowany, początkowo dość silny w rejonach podgórskich Karpat, z porywami do 55 km/h, południowo-wschodni i południowy. Porywisty wiatr może prowadzić do zawiej i zamieci śnieżnych.

Na noc z wtorku na środę prognozowany jest mrozik na południu i wschodzie kraju oraz w górach, gdzie temperatura może spaść do –13°C, –10°C.