W jaki sposób chroni się połączenia kabli światłowodowych?

W jaki sposób chroni się połączenia kabli światłowodowych?

Łączenie światłowodów realizowane jest poprzez spawanie mechaniczne przy pomocy szybkozłączek lub spawania łukiem elektrycznym. W tworzeniu torów światłowodowych pomagają również specjalne adaptery przystosowane do łączenia ze sobą dwóch takich samych lub różnych typów złączy światłowodowych. Do zabezpieczenia tego typu połączeń wykorzystywana jest tzw. mufa światłowodowa, która w zależności od modelu jest w stanie zabezpieczyć od kilku do kilkuset spawów.

Co to jest mufa światłowodowa?

Wykonana z tworzywa sztucznego charakteryzującego się dużą odpornością na uszkodzenia i niszczące działanie czynników środowiskowych, w tym promieniowania UV, szczelnie zamykana mufa światłowodowa to sprzęt powszechnie wykorzystywany do zabezpieczania spawów przy realizacji rozdzielni lub przy naprawach uszkodzonych połączeń światłowodowych. W sprzedaży dostępnych jest wiele muf światłowodowych różnej wielkości. Najprostsze, najczęściej przelotowe, poziome modele przystosowane są do obsługi maksymalnie dwóch kabli światłowodowych i ochrony do kilku spawów. Profesjonalne mufy instalowane m.in. w dedykowanych studzienkach technicznych są wyposażone w kilka-kilkanaście wyprowadzeń na kable światłowodowe i przystosowane do wykonania oraz skutecznego zabezpieczenia kilkudziesięciu, a nawet kilkuset spawów. Oczywiście tego typu akcesoria mają duże rozmiary i wymagają fachowego montażu.

Poziom ochrony spawów

Obudowy pełniące funkcję muf światłowodowych zwykle produkowane są z wytrzymałych tworzyw sztucznych odpornych na działanie promieniowania słonecznego, a zatem są przystosowane do realizacji instalacji napowietrznych. Profesjonalna mufa światłowodowa jest rodzajem plastikowego pojemnika przystosowanego do wielokrotnego otwierania i zamykania, specjalnie uszczelnionego, z dodatkowym uszczelnieniem na wejścia kabli, z wewnętrznymi uchwytami, które przytrzymują osłonki spawów światłowodowych, z uchwytami na kable i zewnętrznymi mocowaniami umożliwiającymi jej przytwierdzenie do wybranej konstrukcji. Mufy chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i różnego rodzaju czynnikami środowiskowymi, przede wszystkim przed wilgocią i wodą, kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami stałymi, które unoszą się w powietrzu.

Bezpośrednim sposobem na zabezpieczenie wykonanego spawu jest zastosowanie dedykowanej osłonki. W przypadku konieczności rozbudowy instalacji światłowodowej stosuje się większe rozgałęźniki, które jednocześnie stanowią rodzaj zabezpieczenia dla wykonanych spawów. Takimi akcesoriami są mufy światłowodowe będące rodzajem uniwersalnej osłony na kilka lub nawet kilkaset spawów.