Pogodowe huśtawki czekają Polskę w nadchodzącym tygodniu

Pogodowe huśtawki czekają Polskę w nadchodzącym tygodniu

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce zapowiada się bardzo zmienna. To efekt napływających nad kraj cieplejszych mas powietrza, które przyniosą pierwsze oznaki roztopy. Jednak razem z nimi pojawią się też układy frontów atmosferycznych z mieszanką opadów oraz dość silny i porywisty wiatr. Niestety, wraz z końcem tygodnia, zapowiadany jest powrót chłodniejszych temperatur, mrozu nocą oraz opadów śniegu.

Początek tygodnia, czyli poniedziałek, przyniesie umiarkowane zachmurzenie na południowym wschodzie kraju. Na reszcie terytorium Polski powinniśmy spodziewać się dużego zachmurzenia z okresowymi przejaśnieniami i opadami mieszającymi śnieg z deszczem. W trakcie dnia, od zachodu, opady te zmienią się jednak głównie w deszcz. Szczególnie na północnym wschodzie i południowym zachodzie, możliwe są opady marznącego deszczu generującego gołoledź. Najwięcej opadów, bo aż do 10 mm, zapowiadane jest na krańcach południowo-zachodnich. Górali z kolei czeka przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. W poniedziałek wiatr będzie umiarkowany, miejscami dość silny, zwłaszcza na Pomorzu i obszarach podgórskich. Na tych terenach porywy wiatru mogą osiągnąć prędkości od 65 km/h na większości terytorium, przez 75 km/h na Pomorzu, aż do 85 km/h w regionach podgórskich. Najbardziej intensywne porywy, nawet do 110 km/h w Karpatach i do 160 km/h na Śnieżce, mogą spowodować zamiecie śnieżne.

Drugi dzień tygodnia, wtorek, będzie głównie pochmurny, z wyjątkiem zachodu kraju, gdzie spodziewane są większe przejaśnienia. W całym kraju możliwe są opady deszczu czy deszczu ze śniegiem, natomiast na północnym wschodzie oraz obszarach podgórskich i górach spadnie również śnieg. Nad północną częścią Polski mogą wystąpić burze. Natomiast na południu, w nocy z poniedziałku na wtorek, miejsca może padać marznący deszcz powodujący gołoledź. Wtorkowy wiatr będzie już słabszy, okresami umiarkowany, jedynie nad morzem utrzyma się jego dość silna siła z porywami do 75 km/h.

Środa przyniesie nasilenie wiatru oraz front atmosferyczny przemieszczający się z zachodu na wschód z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a na wschodzie także śniegu. Lokalnie mogą pojawić się burze, a na południu deszcz marznący powodujący gołoledź. W tym dniu w całym kraju wiatr będzie dość silny, okresami silny, a jego porywy mogą osiągnąć prędkości do 65 km/h na wschodzie, do 75 km/h na większości terytorium i nawet do 100 km/h nad morzem.